Spis powszechny jest obowiązkowy. Są już pierwsze wnioski o karę za odmowę udziału!

Główny Urząd Statystyczny przypomina, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy, a odmowa realizacji tego obowiązku zagrożona jest grzywną. W całym kraju złożono już blisko 80 wniosków o taką karę.

Narodowy Spis Powszechny

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 prowadzony będzie do końca września. Znalazły się w nim m.in. pytania o wykształcenie, miejsce zamieszkania, stan cywilny, aktywność zawodową czy narodowość. Podstawową formą jest samospis internetowy, a jeżeli ktoś tego nie zrobił przyjdzie do niego lub zadzwoni rachmistrz spisowy. W takim wypadku respondent nie może odmówić rachmistrzowi i musi udzielić odpowiedzi na pytania z formularza spisowego.

Co grozi za odmowę udziału w spisie powszechnym?

- W przypadku gdy respondent definitywnie odmawia realizacji obowiązku spisowego urzędy statystyczne w województwach przygotowują odpowiednie wnioski i składają zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia na policję. Dotychczas złożonych zostało blisko 80 wniosków. Urzędy przygotowują na bieżąco kolejne wnioski do przekazania policji – informuje Karolina Banaszek, rzecznik prasowy Prezesa GUS.

Odmowa udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań zagrożona jest karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Kara grozi także za przekazanie danych niezgodnych ze stanem faktycznym – to do 2 lat pozbawienia wolności.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Spis baner slonski

GUS po śląsku zachęca do udziału w spisie powszechnym

Spis powszechny

Narodowy Spis Powszechny 2021 wydłużony. Co...

Narodowy spis powszechny

Ruszył Narodowy Spis Powszechny 2021. Na jakie...

Marsz autonomii

Narodowy Spis Powszechny 2021: Masz prawo...

NSP2021

Narodowy Spis Powszechny 2021. Nabór na...

Chorzów zoo wydra

Wydra Peri wróciła na wybieg chorzowskiego zoo

Slasko fana

Narodowy Spis Powszechny 2021: Jak zadeklarować...