Spadochroniarze wagi ciężkiej

Kandydaci

W katowickim okręgu wyborczym, obejmującym także Chorzów stoczy się jeden z najciekawszych wyborczych pojedynków w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki, który po prezesie Jarosławie Kaczyńskim jest drugą osobą w Prawie i Sprawiedliwości zmierzy się z Borysem Budką, wiceszefem Platformy Obywatelskiej.

Okręg katowicki to kluczowy, polityczny front. Po ostatnich, udanych dla Prawa i Sprawiedliwości wyborach do Parlamentu Europejskiego, prezes Jarosław Kaczyński założył, że Śląsk stanie się miejscem najbardziej spektakularnego i prestiżowego zwycięstwa PiS. Po „przeprowadzce” do Brukseli Grzegorza Tobiszowskiego, partia mogła bezboleśnie i bez wewnętrznych animozji wyznaczyć nowego lidera katowickiej listy.

Sięgnięto po kandydata z najwyższej półki.

W okręgu katowicko-chorzowskim o głosy dla PiS powalczy premier Mateusz Morawiecki. Krytycy zarzucają, iż nie ma on nic wspólnego z naszym regionem. Jest to dosyć naiwny argument, bo w wyborach chodzi tylko i wyłącznie o głosy. Hasła o małych ojczyznach i pracy na rzecz regionu są propagandową papką dla mniej zorientowanych wyborców. Każdej partii zależy na wyniku. Jest więcej niż pewne, że rozpoznawalny i cieszący się społecznym zaufaniem premier Morawiecki, doskonale sprawdzi się w roli śląskiej lokomotywy wyborczej.

Platforma Obywatelska jest w trudniejszej sytuacji.

Partia Grzegorza Schetyny nie ma zawodnika, który mógłby nawiązać równorzędną walkę z Morawieckim. Czasy świetności katowickiej listy PO skończyły się z ostatnimi wyborami. Nie wystartuje prof. Marian Zembala, znany, ceniony i szanowany kardiochirurg. Na listach nie pojawi się także lubiana Danuta Pietraszewska. Młodsi posłowie Wojciech Król i Ewa Kołodziej, rwą się do walki, ale pewnego poziomu nie przeskoczą nigdy.

W tej sytuacji PO rzuciło na katowicki front kojarzonego z Gliwicami Borysa Budkę, zastępcę przewodniczącego partii. Jeden z portali nazwał jego rywalizację z Morawieckim starciem gigantów. To mocno przesadzona ocena. Budka na pewno nie jest gigantem, a jego specyficzny sposób werbalnej komunikacji nie przysparza mu sympatyków nawet w łonie partii-matki. Jedynym plusem dla PO jest odrzucenie pomysłu startu w koalicji z ludowcami i komunistami. Kandydaci nie muszą dzielić się miejscami na liście, a wyborcy nie będą mieli moralnego dylematu głosowania na kolegów Leszka Millera i miłośników Wojciecha Jaruzelskiego. Reszta się nie liczy. Do wyborów pozostały trzytygodnie. Sporo się jeszcze może zdarzyć, a „chorzowski.pl” nie zdejmuje ręki z politycznego pulsu.

Mateusz Morawiecki - fot. Mateusz Czajka / Borys Budka - fot. profil kandydata na facebooku

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kotala radio

Nic nie jest dane na zawsze – prezydent Andrzej...

Ruch Chorzów stadion

Radni zdecydowali w sprawie pieniędzy dla Ruchu Chorzów

Dziś nikt do końca nie wie, czym tak naprawdę ogrzewają swoje domy Polacy

ANALIZA. Palenie węglem zakazane od 2028 r.

Europejskie Forum Przyszłości

Europejskie Forum Przyszłości. Wiemy gdzie się odbędzie!

Prezydent andrzej kotala

Prezydent Kotala o przeszukaniach CBŚP

Chorzow wybory

Chorzowianie idą na rekord! [FREKWENCJA DO 17:00]

Umswiony

Referendalna farsa w Świętochłowicach!