Chorzów: Wypadek na torach. Słup spadł na pociąg!

Wczoraj, 5 kwietnia 2021 roku, przed godziną 20.00 na szlaku kolejowym między stacjami Chorzów Miasto a Chorzów Stary zerwana została trakcja elektryczna, a jeden ze słupów przewrócił się na jadący pociąg. Co było przyczyną tego zdarzenia?

Chorzow przewrocona trakcja

W poniedziałek o godzinie 19.50 w Chorzowie zerwana została trakcja elektryczna i przechyliły się 4 słupy trakcyjne, jeden z nich spadł na jadący pociąg.

- W rejonie ul. Poznańskiej na pasażerski pociąg relacji Tarnowskie Góry - Katowice przewróciła się trakcja kolejowa. Doszło do zablokowania torowiska w obu kierunkach - poinformował Urząd Miasta Chorzów.

Żaden pasażer nie odniósł obrażeń, a swoją przerwaną podróż kontynuowali zastępczą komunikacją autobusową. Awaria dotknęła również pociągi relacji Lubliniec – Katowice i Katowice – Lubliniec, Oświęcim – Lubliniec , Katowice – Katowice, Kluczbork – Katowice i Tarnowskie Góry – Katowice. Niektóre z nich były opóźnione nawet o 80 minut.

To była próba kradzieży!

- Na szlaku kolejowym pomiędzy stacjami Chorzów Miasto a Chorzów Stary, na skutek próby kradzieży trakcji elektrycznej, doszło do jej zerwania i przechylenia słupów trakcyjnych - informuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ze względu na bardzo trudny teren, w którym doszło do awarii oraz dużą migrację innych pociągów, pomocy pasażerom udzielili chorzowscy policjanci i strażacy. Na miejscu przeprowadzono ewakuację 19 pasażerów, a następnie pracownicy chorzowskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewnili komunikację zastępczą, która przetransportowała pasażerów w rejon najbliższej stacji kolejowej, tak aby mogli swobodnie kontynuować swoją podróż. Na miejsce skierowano również specjalne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo transportu kolejowego.

Na miejscu pracują służby kolejowe i energetyczne. Utrudnienia potrwają jeszcze 2 lub 3 dni – dopiero po tym czasie możemy liczyć na wznowienie ruchu na tym odcinku. Na trasie Chorzów Batory – Bytom kursuje komunikacja zastępcza.

Czynności służbowe w tej sprawie pod nadzorem prokuratora przeprowadzili policjanci chorzowskiej komendy.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon