Śląsk, którego już nie ma, czyli Katowice, Świętochłowice, Ruda Śląska czy Bytom uwiecznione w filmach Kazimierza Kutza

Śląsk uwieczniony w filmach Kazimierza Kutza to w wielu przypadkach kraina, której już nie ma. W trzecią rocznicę śmierci wielkiego reżysera przypominamy znane i nieznane zakątki naszych miast, w których toczyła się akcja jego dzieł.

Trudno uwierzyć, że to już trzy lata bez Kazimierza Kutza. Najwybitniejszy śląski reżyser opowiadał Górny Śląsk w taki sposób, że – jak Krzysztof Zanussi – po obejrzeniu „Soli ziemi czarnej” czy „Perły w koronie” każdy chciał być Ślązakiem. Charakterystycznych krajobrazów z filmów Kutza było kilka: Nikiszowiec, Giszowiec, okolice kopalni Wujek. Ale pamiętacie, gdzie rozgrywała się finałowa scena "Perły w koronie"? Którędy szedł kondukt pogrzebowy w "Paciorkach jednego różańca"?

Na pytanie o pierwszy film Kazimierza Kutza, pokazujący Katowice, każdy bez zastanowienia wskazuje dzieło inaugurujące słynną śląską trylogię: "Sól ziemi czarnej". Tymczasem po raz pierwszy rodzinne miasto reżysera pojawiło się w jego twórczości jedenaście lat wcześniej. W debiutanckim "Krzyżu walecznych".

Oto krótki przewodnik po śląskich miastach, które zagrały u Kutza. Świętochłowice, Ruda Śląska, Bytom. Wielu z tych miejsc już nie ma, inne zmieniły się nie do poznania. Zobaczcie galerię z kadrami z dzieł słynnego reżysera.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kazimierz Kutz

To już 3 lata bez Kutza. To on stworzył śląską mitologię

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie gotowe. Zobaczcie jak wygląda

Krzysztof Respondek

Krzysztof Respondek o pracy w Chorzowie. WIDEO

Prace w Macondo

Dudkowie z Chorzowa zorganizowali Dom Pracy Twórczej

Wycieczka wolnomyślicieli z Chorzowa

Wolnomyśliciele w Królewskiej Hucie

Andrea Bocelli

Andrea Bocelli wystąpi na Stadionie Śląskim

Chorzów nagrody w dziedzinie kultury

Po raz kolejny wręczono statuetki „Chłopca z łabędziem”