Skąd ten smród w Chorzowie Batorym? Nie można nawet okna otworzyć!

Mieszkańcy okolic ul. Kaliny w Chorzowie Batorym uskarżają się na uciążliwy smród. Wszystko wskazuje na to, że ten nieprzyjemny zapach to efekt prac w sąsiednich Świętochłowicach.

Chorzów Batory

W Chorzowie co jakiś czas powracają problemy z uciążliwymi zapachami. Dotyczy to przede wszystkim Chorzowa Starego oraz Maciejkowic i związane jest z działalnością elektrociepłowni CEZ Chorzów, która magazynuje biomasę wykorzystywaną w produkcji. Jednak jak się okazuje na smród narzekają także mieszkańcy innych dzielnic Chorzowa.

Mieszkańcy Chorzowa Batorego narzekają na uciążliwy smród

- Mieszkam w Chorzowie Batorym, okolice Kaliny. Proszę o odpowiedź co to za smród od wieczora przez całą noc. Nie można okna uchylić. To nie pierwszy raz tak śmierdzi, ale dzisiaj ten smród jest nie do zniesienia – w czwartek, 9 września 2021 r., napisała do naszej redakcji czytelniczka Joanna.

Na dokuczliwy zapach, który nasilił się ostatnich dniach, narzekają nie tylko mieszkańcy Chorzowa Batorego. Czuć go także w Świętochłowicach i wszystko wskazuje na to, że to właśnie tam jest jego źródło. Chodzi o trwającą remediację (m.in. usuwanie niebezpiecznych substancji) stawu Kalina, który znajduje się w dzielnicy Zgoda, na granicy z Chorzowem.

- Ze zbiornika cały czas wybierane są osady, które potem zostaną poddane termicznej utylizacji. Ta, jak udało mi się dowiedzieć, ma się rozpocząć po 20 września i nie będzie bardzo dokuczliwa dla mieszkańców. Musimy uzbroić się w cierpliwość. Oby tym razem się udało – w czwartek, 9 września 2021 r., podał w mediach społecznościowych świętochłowicki radny, Łukasz Respondek.

Staw Kalina to największy i najbardziej zanieczyszczony zbiornik wodny w Świętochłowicach. Skażony jest chemikaliami, które przez dziesiątki lat dostawały się do niego z hałdy odpadów poprodukcyjnych, usypanej obok przez Zakłady Chemiczne „Hajduki” z Chorzowa Batorego. Efektem tego jest m.in. odór, który unosi się nad stawem i czuć go w okolicy, szczególnie w ciepłe letnie dni.

Prace przy stawie Kalina potrwają do sierpnia 2023 r.

Prace, dzięki którym ta ekologiczna bomba ma zostać rozbrojona, rozpoczęły się 1 kwietnia 2021 r. i mają się zakończyć w sierpniu 2023 r. Przeprowadzana jest tu remediacja, która ma zneutralizować zanieczyszczenia i przywrócić w stawie aktywność biologiczną. Osady są wyciągane z dna zbiornika i odwadniane. Później zostaną termicznie oczyszczone z zanieczyszczeń, w bezpiecznej dla środowiska i ludzi technologii. Jednocześnie w stawie będzie przywracana biologiczna aktywność, w czym pomogą żywiące się zanieczyszczeniami bakterie.

Po zakończeniu tych prac staw Kalina ma się stać miejscem rekreacji i wypoczynku. W jego okolicy zaplanowano m.in. budowę placu zabaw, boiska, siłowni plenerowej, wybiegu dla psów oraz skateparku. Przy stawie powstanie kaskada wodna, dzięki której woda będzie stale napowietrzana i filtrowana. Wokół zbiornika będą ścieżki dla spacerowiczów i rowerzystów oraz posadzona zostanie wysoka zieleń.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon