Są miliony dla Chorzowa czy nie ma? O co chodzi z Rządowym Funduszem Rozwoju Dróg?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu poinformowali 21 kwietnia, że Chorzów z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg otrzymał blisko 12 mln. Władze Chorzowa dementują tę informacje i twierdzą, że to tylko półprawdy. O co chodzi z tym rządowym wsparciem?

Chorzow truchana

Kilku parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z naszego regionu w środę, 21 kwietnia, w mediach społecznościowych informowało o wsparciu jakie Chorzów miał otrzymać z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (o czym pisaliśmy TUTAJ). Według nich nasze miasto otrzymało blisko 12 mln zł na trzy zadania: przebudowa ulicy Hajduckiej oraz fragmentu Alei Bojowników o Wolność i Demokrację w Chorzowie, przebudowa ulicy 3 Maja w Chorzowie i przebudowa ul. Władysława Truchana.

Informacje polityków PiS to półprawdy?

Jak podkreślają władze Chorzowa te informacje to tylko półprawdy. Pieniądze są tylko na dwie inwestycje – przebudową ulic Hajduckiej oraz 3 Maja. Kwoty podawane przez rząd to z kolei pieniądze, które Urząd Miasta Chorzów pozyskał już w 2019 roku, tylko podzielone na kolejne lata wydatkowania.

- Faktycznie jest to zatem rządowa pomoc, ale przyznana przez rząd tuż przed wyborami do sejmu w 2019 roku. Wtedy czek z rąk Wojewody Śląskiego odbierała wiceprezydent Chorzowa Mariola Roleder – czytamy w komunikacie chorzowskiego magistratu.

Z kolei trzecia z inwestycji, o której informowali politycy PiS, czyli przebudowa ul. Truchana znalazła się dopiero na liście rezerwowej. Jak podkreślają urzędnicy inwestycja jest w planach miasta, ale nie ruszy bez odpowiedniego dofinansowania.

Chorzów nie dostał ani złotówki na inwestycje lokalne?

Każde wsparcie dla Chorzowa jest cenne – podkreśla prezydent miasta, Andrzej Kotala. Dodaje jednak, że z poprzedniego rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Chorzów nie otrzymał ani złotówki.

- Staraliśmy się wtedy o wsparcie przebudowy porodówki, drogi krajowej nr 79 czy budowy stadionu dla Ruchu. Jednocześnie rząd przez zmiany podatkowe uszczknął z naszego budżetu znacznie więcej niż oferuje w dofinansowaniach. Wolelibyśmy zatem żeby rząd nie odbierał nam pieniędzy lub rekompensował większym udziałem w PIT lub VAT, niż później w świetle fleszy wręczał nam kolejne talony – mówi prezydent Kotala.

Dodać jednak należy, że w pierwszym etapie, kiedy rozdzielono 6 mld zł pomiędzy wszystkie gminy i powiaty, Chorzów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymał blisko 11 mln zł.

Jak to wygląda w rządowych dokumentach?

Sprawdziliśmy jak kwestia dofinansowania na przebudowę dróg wygląda w rządowych dokumentach. Na liście zadań podstawowych rekomendowanych do dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w naborze na rok 2021, podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, znalazły się dwa zadania z Chorzowa:

Przebudowa ul. 3 Maja w Chorzowie (okres realizacji określono na sierpień 2019 – październik 2021), gdzie dofinansowanie podzielono cztery lata:

  • 2019 r. – 1 885 000 zł
  • 2020 r. – 4 177 811 zł
  • 2021 r. – 4 395 000 zł
  • 2022 r. – 1 963 077 zł

Przebudowa ul. Hajduckiej oraz fragmentu Alei Bojowników o Wolność i Demokracje (okres realizacji kwiecień 2020 – grudzień 2021), a dofinansowanie podzielono na dwa lata:

  • 2020 r. – 1 735 412 zł
  • 2021 r. – 1 495 776 zł

Na liście rezerwowej znalazła się przebudowa ul. Władysława Truchana na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Strzelców Bytomskich w Chorzowie (okres realizacji zadania grudzień 2021 – listopad 2023), z dofinansowaniem podzielonym na trzy lata:

  • 2021 r. – 25 000 zł
  • 2022 r. – 2 000 000 zł
  • 2023 r. – 2 075 875 zł

fot. Google Street View

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon