Rząd przedłużył pandemiczne obostrzenia. W tym roku nie będzie majówki!

Obowiązujące restrykcje związane z pandemią koronawirusa zostały przedłużone o kolejny tydzień, do 25 kwietnia. Są jednak wyjątki.

Covid

Galerie handlowe, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne czy obiekty sportowe w dalszym ciągu pozostają zamknięte – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Na razie do 25 kwietnia. Od najbliższego poniedziałku, 19 kwietnia, najmłodsze dzieci będą mogły wrócić do żłobków i przedszkoli. Wraca także możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

Co z majowymi wyjazdami?

Restrykcje dotyczące hoteli obowiązywać będą aż do 3 maja. Oznacza to brak możliwości wypoczynku w hotelach czy pensjonatach podczas długiego weekendu. Wyjątkiem są wyjazdy służbowe. Decyzje mają wpłynąć na zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej i respiratorowej.

- Zdecydowaliśmy się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze - informuje rząd.

75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. - Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień. Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dzisiaj, 14 kwietnia 2021 r., Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 283 nowych i potwierdzonych przypadkach zainfekowania koronawirusem. Najwięcej, bo aż 3386 ujawniono w województwie śląskim. W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarły 182 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 621 osób.

Przedszkola i żłobki będą czynne od 19 kwietnia. Szkoły ciągle online

Od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Od tego dnia dopuszczona będzie także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku, 19 kwietnia możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.

Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.

Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia przedłużone do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

  • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Koronawirus maseczka

Pandemiczne obostrzenia przedłużone! Jak długo...

Szczepienie2

Kilka tysięcy osób zaszczepiło się podczas...

Pai mu tan

Zrzutka na ratowanie herbaciarni Pai Mu Tan w...

Hebaciarnia

Herbaciarnia Pai Mu Tan znika z Chorzowa!...

Olma adam

Zmarł Adam Olma. Znanego nauczyciela z Chorzowa...

Chorzow aks

Lockdown od 20 marca. Sprawdź, co jest czynne,...

Piwo

Zwolnienie z opłaty koncesyjnej w Chorzowie....