Ruszyły M-ki, czyli pierwsze autobusowe metrolinie. Które jeżdżą przez Chorzów?

W sobotę, 8 maja, ruszyły pierwsze autobusowe metrolinie. Obsługują duże miasta, które charakteryzują się sporymi potokami pasażerów. Trzy z nich jeżdżą przez Chorzów.

Metrolnia chorzow

Metrolinie, zwane M-kami, od oznaczenia literą „M” mają usprawnić podróżowanie po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do czasu budowy Kolei Metropolitalnej. W pierwszym etapie, 8 maja, na trasy wyjechało sześć z nich, to: M1, M2, M3, M4, M18 oraz M24. Trzy z tych autobusowych metrolinii jeździ przez Chorzów, to : M1, M3 i M24.

Metrolinie M1, M3 i M24 jeżdżą przez Chorzów

Linie M1 i M24 zostały przekształcone z dotychczasowej linii 870. M1 kursuje przez DTŚ na trasie Katowice Mickiewicza (Katowice Dworzec) – Gliwice Arena Widowiskowo –Sportowa. W naszym mieście obsługuje przystanki Chorzów Hala Sportowa (w kierunku Gliwic) oraz Chorzów Racławicka (w kierunku Katowic). Linia M24 kursuje na trasie Katowice Mickiewicza – Zabrze Goethego. U nas zatrzymuje się na przystankach Chorzów Hala Sportowa i Chorzów Nomiarki (w kierunku Zabrza) oraz Chorzów Racławicka (w kierunku Katowic).

Nowa metrolinia M3 zastąpiła linie 820, 830N oraz nocne kursy linii 19. Kursuje na trasie Katowice Piotra Skargi (Katowice Dworzec) – Tarnowskie Góry Dworzec. Na tej trasie nastąpiło wiele zmian. Przede wszystkim zwiększona została częstotliwość kursowania w dni robocze. Nowa linia zapewnia częstsze odjazdy, nawet co 7/8 minut, na odcinku Katowice-Bytom, w godzinach szczytu. W Chorzowie, tak jak dotychczasowa linia 820, zatrzymuje się na przystankach przy Rynku i Stabika (w kierunku Tarnowskich Gór) oraz przy Nowej i na estakadzie (w kierunku Katowic).

Jaki są korzyści z nowych metrolinii?

Zarząd Transportu Metropolitalnego wymienia szereg korzyści z podróżowania nowymi autobusowymi metroliniami:

  • metrolinie będą jeździć częściej
  • M-ki będą miały wydłużone godziny kursowania w ciągu dnia oraz w nocy
  • usprawnią podróżowanie pomiędzy wszystkimi gminami GZM
  • to tańsza alternatywa dla transportu indywidualnego
  • wybór „M” to brak problemów z parkowaniem i krok do zmniejszenia korków
  • wybierając komunikację miejską dbamy o środowisko – mniejszy hałas i mniejsze zanieczyszczenie powietrza
  • to oferta z możliwością udoskonalania jej przez pasażerów (badania poziomu satysfakcji)

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon