Ruszył Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy”

Wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju wyszło z bardzo ciekawą inicjatywą, która pobudza szare komórki zarówno entuzjastów historii Śląska jak i komiksów. Co takie zrobili? Zorganizowali Konkurs „Śląski Komiks Powstańczy”, który właśnie wystartował. Każdy może spróbować swoich sił. Zwycięska praca zgarnia aż 8 tysięcy złotych. O czym jeszcze warto wiedzieć?

MPŚ konkurs 1920x1080

Historyczny komiks? Dlaczego nie!

Tematem przewodnim Konkursu „Śląski Komiks Powstańczy” jest oczywiście stworzenie komiksu, który będzie nawiązywał do jednego z ważnych wydarzeń wskazanych przez Organizatora Konkursu – wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju, jak i jego partnerów – Stowarzyszenie POKOLENIE i Muzeum Śląskie. Mowa tu o:

  • Powstaniach Śląskich (1919, 1920, 1921),
  • Plebiscycie na Śląsku (1920),
  • Włączeniu Śląska do Rzeczpospolitej (1922).

Uczestnik wybiera jeden z powyższych tematów i tworzy pracę wykorzystując następujące techniki:

  • Rysunek,
  • Malarstwo,
  • Grafika komputerowa.

W konkursie swoich sił może spróbować każdy, bowiem limit wieku nie istnieje. Jeżeli uczestnik potrzebuje moralnego wsparcia to może stworzyć swoją pracę w zespole – maksymalnie 3-osobowym.

Ile plansz potrzeba?

Praca konkursowa powinna składać się z co najmniej 6 plansz, ale nie więcej niż 15. Jeżeli chodzi o rozmiar, to prace należy tworzyć na formacie A4 (pionowo). Sam komiks może być pojedynczą historią, kilkoma zdarzeniami lub zbiorem zamkniętych historii, oczywiście jednoplanszowych. Co do stosowanego języka, można się posługiwać wyłącznie językiem polskim. Każda praca powinna być stosownie opisana, zgodnie z regulaminem konkursu.

Uczestnicy przesyłający swoje prace w formie wydruków, kserokopii składają je w dwóch egzemplarzach. Nie mogą zapomnieć o płycie CD z pracą w wersji elektronicznej (format plików: 150 dpi RGB (JPG, PDF) oraz wersją do druku (A4 - 300 dpi CMYK).

Do kiedy można zgłaszać prace?

Do 15 kwietnia 2022 roku, czyli czasu jest pod dostatkiem. Prace konkursowe należy wysyłać (pocztą, kurierem) na adres Biura Konkursu: ul. T. Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice, czyli w siedzibie Partnera Organizatora – Muzeum Śląskim. Biuro Konkurso można też odwiedzić osobiście. Lista zwycięzców zostanie opublikowana 15 maja 2022 roku na stronie www.

Tam, gdzie konkurs…

tam i nagrody! Wydawnictwo Fundacja Domena Rozwoju wyznaczyło następujące nagrody:

  • I nagroda w wysokości 8 000 zł brutto,
  • II nagroda w wysokości 5 000 zł brutto,
  • III nagroda w wysokości 3 000 zł brutto.

Nagrodzone prace planowo zostaną wydane w antologii „Śląski Komiks Powstańczy”. Każdy laureat otrzyma 5 autorskich sztuk monografii. Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na oficjalnym Fan Page’u Konkursu „Śląski Komiks Powstańczy” – TUTAJ.

„Śląski Komiks Powstańczy” czeka na kreatywne zgłoszenia!

Śląski Komiks Powstańczy – informacje

E-mail: konkurs@pokolenie.org.pl
Tel.: 32 209 00 02
WWW (STOWARZYSZENIE POKOLENIE) | FACEBOOK (KOMIKSOWY KONKURS POWSTAŃCZY)

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon