Ruch Chorzów zaprasza na zwiedzanie stadionu przy Cichej 6

Kiedyś najnowocześniejszy stadion piłkarski w Polsce, dziś kawał piłkarskiej historii. Ruch Chorzów zaprasza zorganizowane grupy szkolne na zwiedzanie stadionu przy Cichej 6.

fot. Ruch Chorzów
Ruch chorzow stadion

Zwiedzanie stadionu Ruchu Chorzów będzie możliwe 21 i 22 maja 2024 r. Przewodnikiem będzie Grzegorz Joszko, autor książki „Niebieskie Majstry” i bloga historiaruchu.pl, a od niedawna pracujący w klubie jako specjalista ds. dziedzictwa i historii Ruchu Chorzów.

- Masz ochotę zwiedzić największe zakamarki stadionu Ruchu Chorzów wybudowanego w 1935 roku? Poznać historię boiskowego zegara Omega, który zaczął odmierzać czas piłkarzom 21 maja 1939 roku? Jest taka możliwość! - zachęcają na Cichej.

Stadion Niebieskich będą mogły bezpłatnie zwiedzić zorganizowane grupy szkolne. We wtorek, 21 maja, o godz. 10.00, 12.00 i 14.00, a w środę, 22 maja, o godz. 9.30, 11.30, 13.30. Konieczna jest rezerwacja i obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń.

Rezerwacje przyjmuje Grzegorz Joszko, specjalista ds. dziedzictwa i historii Ruchu Chorzów, pod numerem telefonu 604 178 479, lub mailowo na adres grzegorz.joszko@ksruch.com.

Stadion Ruchu Chorzów otwarto w 1935 r.

Ruch Chorzów, wtedy jeszcze Ruch Wielkie Hajduki, doczekał się porządnego stadionu dopiero po 15 latach istnienia. Wcześniej podejmował rywali m.in. na targowisku między ulicami Farną i Wrocławską oraz na słynnym „Hasioku” na Kalinie. O budowie piłkarskiej areny przy dzisiejszej ul. Cichej 6 (wówczas ul. Królewskohuckiej) zdecydowano po zdobyciu przez Niebieskich pierwszego mistrzostwa Polski w 1933 r. Teren przekazała gmina Wielkie Hajduki, a budowa ruszyła 1 lipca 1934 r.

Stadion otwarto 29 września 1935 r. Był wówczas najnowocześniejszy w Polsce i mógł pomieścić 40 tys. widzów. Powszechny podziw budziła stalowa trybuna główna – z lekkim zadaszeniem, pozbawionym podtrzymujących słupków, które ograniczają pole widzenia. Gmina Wielkie Hajduki nabyła ją okazyjnie na Międzynarodowych Targach Poznańskich, po tym gdy, przez trudności finansowe, nie odebrało jej Wielkopolskie Towarzystwo Wyścigów Konnych. Trybuna została jednak oddana do użytku dopiero półtora roku później.

Po oficjalnych uroczystościach otwarcia stadionu Ruch Wielkie Hajduki rozegrał mecz z Wartą Poznań, a przed spotkaniem Aeroklub Śląski zrzucił na boisko piłkę z samolotu. Jak czytamy na blogu Historia Ruchu Chorzów pierwszą bramkę w tym meczu, w 2 minucie, zdobył Fryderyk Scherfke z Warty Poznań. W 22 minucie wyrównał Edmund Malcherek, a pierwszy mecz na nowym stadionie zakończył się remisem 1:1.

Stadion im. Michała Grażyńskiego

Może Cię zainteresować:

Stadion Ruchu im. Grażyńskiego. To była tylko sanacyjna propaganda!

Autor: Maciej Poloczek

31/10/2022

Ruch chorzow

Może Cię zainteresować:

Cud się nie wydarzył. Ruch Chorzów spada z Ekstraklasy!

Autor: Maciej Poloczek

12/05/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon