Ruch Chorzów zagra w lidze czesko-słowackiej!

Piłkarki ręczne KPR Ruch Chorzów spadły z polskiej Superligi, ale w sezonie 2021/2022 zagrają w najwyższej klasie rozgrywek w Republice Czeskiej i na Słowacji, czyli MOL Lidze. To druga liga, w której rywalizować będą szczypiornistki z Chorzowa – zagrają także w 1. lidze polskiej.

KPR Ruch Chorzów

MOL liga zrzesza najlepsze zespoły z Republiki Czeskiej i Słowacji. Istnieje od 2002 roku. Już w pierwszym sezonie w tych rozgrywkach występowała drużyna spoza tych dwóch krajów – austriacka Hypo Niederösterreich, która okazała się najlepsza. W sezonie 2021/2022 po raz pierwszy w historii w MOL Lidze zagra zespół z Polski.

- Zależało nam na tym, żeby nadal grać na najwyższym poziomie. Sportowy aspekt jest dla nas najważniejszy. W pierwszej lidze polskiej, w której mamy występować, jest obecnie 11 zespołów. Nie można jednak wykluczyć, że będzie ich mniej, bo z niektórych klubów docierają niepokojące sygnały. Według terminarza w tym roku mamy rozegrać zaledwie dziewięć meczów. Dla porównania - w końcówce poprzedniego sezonu Superligi zagraliśmy dziewięć spotkań w nieco ponad miesiąc. Uznaliśmy więc, że warto pokazać się także gdzie indziej - podkreśla prezes spółki KPR Ruch Chorzów Krzysztof Zioło.

KPR Ruch Chorzów będzie 14 klubem w czesko-słowackiej lidze. Wśród rywali Niebieskie będą miały dziewięć zespołów z Republiki Czeskiej (Banik Most, Slavia Praga, Sokol Poruba, Zora Ołomuniec, Sokol Pisek, Handball Zlin, DHC Pilzno, HK Hodonin i Hazena Kynzvart) i cztery ze Słowacji (Iuventa Michalovce, Slovan Duslo Sala, DAC Dunajska Streda i Tatran Stupava).

- MOL Liga przed tym sezonem została powiększona o dwa zespoły - z 12 do 14 drużyn. Tymczasem PGNiG Superliga Kobiet, w niemal 40-milionowej Polsce, od dwóch lat składa się tylko z ośmiu ekip. - Ośmiozespołowa liga nie niesie za sobą żadnych pozytywnych aspektów - mówi prezes Niebieskich.

Nowe możliwości dla Ruchu Chorzów

Prezes KPR dodał, że gra za granicą to nowe możliwości marketingowe dla klubu. W planach jest nawiązanie współpracy z firmami, które inwestują w Republice Czeskiej oraz na Słowacji.

Niebieskie rozegrają w MOL Lidze 26 spotkań (13 u siebie i 13 na wyjeździe). Pierwszy mecz 4 września 2021 r., a ostatni 13 kwietnia 2022 r. Później zespoły z Czech i Słowacji osobno walczyć będą o wyłonienie swoich mistrzów.

- Niebieskie już w pierwszej kolejce czeka duże wyzwanie. Podopieczne Vita Teleky’ego zmierzą się na wyjeździe z aktualnym mistrzem MOL Ligi oraz mistrzem Czech Banikiem Most. Tydzień później odbędzie się pierwszy mecz w Chorzowie - z Zorą Ołomuniec – podkreślają w klubie.

Oprócz MOL Ligi KPR Ruch Chorzów wystąpi także w 1. lidze polskiej, w której rozgrywki rozpoczną się w ostatni weekend września. W minionym sezonie w Superlidze Niebieskie zajęły ostatnie miejsce, co oznaczało spadek. Na ich miejsce miał wejść najlepszy zespół Turnieju Mistrzyń 1. ligi. Już przed zawodami wycofał się jednak Sambor Tczew, a turniej wygrał MKS Karkonosze Jelenia Góra, który pokonał w decydującym spotkaniu Suzuki Koronę Handball Kielce. Klub z Dolnego Śląska zrezygnował jednak z gry w Superlidze, więc wydawał się, że pozostanie w niej chorzowski Ruch. Okazało się jednak, że awans przyznano zespołowi z Kielc.

Terminarz meczów KPR Ruch Chorzów w MOL Lidze

1. kolejka (4-5 września 2021 r.): DHK Banik Most (Czechy) - KPR Ruch Chorzów

2. kolejka (11 września): KPR Ruch - DHK Zora Ołomuniec (Czechy)

3. kolejka (18-19 września): MSK Iuventa Michalovce (Słowacja) - KPR Ruch

4. kolejka (25-26 września): KPR Ruch - HK Slovan Duslo Sala (Słowacja)

5. kolejka (2 października): HC DAC Dunajska Streda (Słowacja) - KPR Ruch

6. kolejka (16-17 października): KPR Ruch - DHC Sokol Poruba (Czechy)

7. kolejka (23-24 października): Handball PSG Zlin (Czechy) - KPR Ruch

8. kolejka (31 października): KPR Ruch - AHT HC Tatran Stupava (Słowacja)

9. kolejka (3 listopada): DHC Slavia Praga (Czechy) - KPR Ruch

10. kolejka (6-7 listopada): KPR Ruch - Hazena Kynzvart (Czechy)

11. kolejka (13-14 listopada): TJ Sokol Pisek (Czechy) - KPR Ruch

12. kolejka (20 listopada): KPR Ruch - HK Hodonin (Czechy)

13. kolejka (8 stycznia 2022 r.): DHC Pilzno (Czechy) - KPR Ruch

Runda rewanżowa:

14. kolejka (15-16 stycznia 2022 r.): KPR Ruch - Banik Most

15. kolejka (22-23 stycznia): Zora Ołomuniec - KPR Ruch

16. kolejka (29-30 stycznia): KPR Ruch - Iuventa Michalovce

17. kolejka (5-6 lutego): Slovan Duslo Sala - KPR Ruch

18. kolejka (12-13 lutego): KPR Ruch - DAC Dunajska Streda

19. kolejka (16 lutego): Sokol Poruba - KPR Ruch

20. kolejka (26 lutego): KPR Ruch - Handball PSG Zlin

21. kolejka (12-13 marca): Tatran Stupava - KPR Ruch

22. kolejka (19-20 marca): KPR Ruch - Slavia Praga

23. kolejka (26-27 marca): Hazena Kynzvart - KPR Ruch

24. kolejka (2-3 kwietnia): KPR Ruch - Sokol Pisek

25. kolejka (9-10 kwietnia): HK Hodonin - KPR Ruch

26. kolejka (13 kwietnia): KPR Ruch - DHC Pilzno

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon