Wyniki Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

Chorzowski Urząd Miasta ogłosił wyniki głosowania na projekty zgłoszone w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Do realizacji w 2021 r. skierowanych będzie 26 zadań, które w swoich kategoriach uzyskały największą liczbę punktów.

Chorzow ratusz

Do realizacji skierowano 26 projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

Do Budżetu Obywatelskiego Chorzowa zgłoszono w tym roku 72 projekty. Po weryfikacji do głosowania skierowano 53 z nich. Od 3 do 15 listopada oddano łącznie 4 850 ważnych głosów. Po sprawdzeniu oddanych głosów pod kątem zgodności z regulaminem budżetu do realizacji skierowano 26 zadań.

Pula środków w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa wynosi 3,7 mln zł i został on podzielony na trzy kategorie: zadania inwestycyjne – 2,7 mln zł, zadania społeczne (małe i duże) – 630 tys. zł, i zadania zielone – 370 tys. zł.

Jakie inwestycje będą realizowane z Budżetu Obywatelskiego Chorzowa?

W kategorii zadań inwestycyjnych w przyszłym roku zrealizowanych ma być 9 projektów. Najwięcej punktów (2 521) w głosowaniu uzyskał pomysł wyposażenia wybiegu dla psów przy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt i utwardzenia drogi dojazdowej do schroniska. Kolejne wybrane przez mieszkańców projekty inwestycyjne to: budowa ścieżek rowerowych w chorzowskiej części Żabich Dołów, budowa placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 29, budowa boiska wielofunkcyjnego przy tej samej szkole, alejka obserwatorów przyrody pomiędzy ulicami Kościuszki i Skargi, oświetlenie ścieżki rowerowej Amelung – Skałka, modernizacja skweru przed Szkołą Podstawową nr 14, wybieg dla psów przy ul. Floriańskiej oraz budowa siłowni plenerowej pomiędzy ulicami Gagarina i Graniczną.

Wybrano 3 duże i 9 małych projektów społecznych

Z dużych projektów społecznych, o wartości do 20 do 200 tys. zł, do realizacji skierowano tylko trzy. Najwięcej punktów (2 944) uzyskało zadanie Sportowy Chorzów, czyli organizacja bezpłatnych zajęć sportowych dla dzieci (piłka nożna i brazyliskie jiu-jitsu) we wszystkich dzielnicach naszego miasta. Mieszkańcy wybrali także pomysł Hutniczego Szlaku Spacerowego pomiędzy Hutą Batory i Hutą Kościuszko. Mają się tam znaleźć murale oraz tablice informacyjne. Zaplanowano także publikację „przewodnika emocjonalnego”. Ostatnim z dużych projektów społecznych wybranych w głosowaniu jest kontynuacja CUMY, czyli Centrum Usług Szkoleniowych i Aktywizacji Zawodowej dla Młodzieży w Chorzowie.

Spośród małych zadań społecznych najwięcej punktów (1 835) zyskał projekt Kreatywne dzieci, który zakłada różnego rodzaju warsztaty w Szkole Podstawowej nr 10. Wybrano także: Kino letnie na Starym Osiedlu, Pogotowie egzaminacyjne ósmoklasisty w Katoliku, Ogród Społeczny w Batorym przy ul. Skrajnej, Biegać każdy może – cykl zajęć z trenerem dla początkujących biegaczy, Festyn rodzinny z okazji 90-lecia przyłączenia Maciejkowic do Chorzowa, Festyn Świętujemy Rodzinnie z 14 na terenie SP nr 14, Aktywne bajtle – zawody piłki nożnej i zawody ogólnorozwojowe dla dzieci z Chorzowa i Akademia zdrowia dla każdego – warsztaty i zajęcia ruchowe w MDK Batory oraz Paku Śląskim.

Wszystkie projekty zielone skierowano do realizacji

Z projektów zielonych dopuszczonych do głosowania wszystkie skierowane zostały do realizacji. Najwięcej punktów i to w skali całego Budżetu Obywatelskiego, bo aż 8 810, uzyskał projekt Ptasie familoki. Zakłada on założenie 250 budek dla jerzyków na terenie całego Chorzowa. Zrealizowane mają być także Starochorzowskie ogrody, czyli nasadzenia roślin ozdobnych w rejonie ulic Kościuszki, Bojarskiego i Majętnego. Powstanie także Zielona aleja wzdłuż ul. Niedurnego, zaaranżowany zostanie skwer na skrzyżowaniu ul. Społecznej i Gdańskiej i będą nasadzenia drzew przy ul. Górniczej.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon