Remont Ratusza za 1,5 miliona.

Niedawno przed Urzędem Miasta od strony rynku pojawiły się rusztowania. Zakres prac obejmuje wykonanie oświetlenia oraz remont elewacji. Ta ostatnia zostanie odnowiona zarówno od strony rynku, jaki i od ulicy Jagiellońskiej.

Um01

Zgodnie z informacjami zawartymi w Biuletynie Informacji Publicznej umowę zawarto 17 września, a termin jej realizacji ubiega z końcem roku. Do przetargu stanęły trzy podmioty. Wygrała najtańsza oferta DeS Henryk Dowgier, Anna Dowgier Spółka Jawna. Firma ma swoją siedzibę w Krakowie. Ponieważ Urząd Miasta jest zabytkiem, koszty renowacji są spore. Za wykonanie zlecenia DeS zaoferował 1 498 136,00 choć najdroższa oferta wynosiła prawie dwa razy więcej. Miasto już rok wcześniej planowało remont.

Czy Urząd Miasta zabłyśnie?

Wykonawca w ramach robót elewacyjnych musi wykonać szereg prac konserwatorskich. Zaliczają się do nich między innymi: odgrzybianie powierzchni, odsalanie elementów kamiennych, uzupełnienia ubytków tynku. Ściany mają zostać pokryte lub napuszczone specjalną substancją, która sprawi, że nie będą zbytnio nasiąkać wodą. Ważne również dla funkcjonowania Urzędu jest zamontowanie orynnowania wraz z jego ogrzewaniem.

Oprócz konserwacji, ratusz czeka montaż instalacji oświetleniowej, która ma podkreślać jeden z symbolów naszego miasta. Budynek wybudowano jeszcze w XIX wieku w latach 1874-1876. Pierwotnie wzniesiono go w stylu historycznym z elementami neorenesansowymi i manierystycznymi. Ostateczny kształt uzyskał jednak dopiero pięćdziesiąt lat później podczas przebudowy trwającej przez około 3 lata od 1927 roku i dlatego bardziej przypomina architekturę modernistyczną niż to co planował pół wieku wcześniej budowniczy z Królewskiej Huty Bennon Groetschel.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon