Rekordowo niska emerytura w chorzowskim ZUS-ie

Ta kwota nie wystarczy nawet na paczkę zapałek! Chorzowski ZUS wypłaca jedną z najniższych emerytur w województwie śląskim. Ile wynosi?

Senior

Najniższą emeryturę w województwie śląskim wypłaca ZUS w Sosnowcu – to zaledwie 5 groszy! Pobiera ją mężczyzna, który składkę na ubezpieczenie społeczne opłacał przez niecałe dwa miesiące.

Chorzowski ZUS wypłaca emeryturę w wysokości 17 groszy

Druga rekordowo niska emerytura w naszym województwie wypłacana jest przez ZUS w Chorzowie i wynosi tylko 17 groszy. Do obliczenia tej emerytury przyjęto kwotę składek za 24 dni.

Na trzecim miejscu plasuje się emerytura wypłacana przez ZUS w Zabrzu. Wynosi 2,51 zł, a otrzymuje ją kobieta, która w swoim 60-letnim życiu wykazała się tylko 3-miesięcznym okresem opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

Również w Zabrzu pewien mężczyzna od ZUS dostaje rekordowo niską emeryturę. Wynosi ona tylko 3,53 zł. Mężczyzna podlegał ubezpieczeniom społecznym przez niecałe 2 miesiące.

Najwyższe emerytury w woj. śląskim

W woj. śląskim mieszkają także emeryci, którzy dostają bardzo wysokie emerytury. Rekord należy do mieszkańca z południa regionu, który dostaje ponad 17 tys. zł. To mężczyzna, który na świadczenie przeszedł w wieku 85 lat. Przez lata pracował w górnictwie, osiągając bardzo wysokie zarobki. Tak wysoką emeryturę wypłaca Oddział ZUS w Bielsku-Białej.

Niezłe świadczenia otrzymają także trzej emeryci z zabrzańskiego oddziału ZUS. Dwóch ma przyznaną emeryturę powyżej 14 tys. zł. Obaj mężczyźni przeszli na emeryturę średnio 10 lat później niż powszechny wiek emerytalny. Każdy z nich ma też bardzo długi staż pracy, jeden blisko 49 lat, w tym aż 48 lat w jednym zakładzie pracy, a drugi prawie 57 lat stażu ubezpieczeniowego.

Kolejny mieszkaniec Zabrza otrzymuje z ZUS-u miesięcznie świadczenie wynoszące ponad 13 tys. zł. Na emeryturę przeszedł przed swoimi 74 urodzinami, a łącznie stażu ubezpieczeniowego ma 55 lat, w tym prawie 51 samej pracy.

– Wniosek z tego jest jeden: im dłużej będziemy pracować przed przejściem na emeryturę, tym więcej odprowadzimy składek – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Z każdym rokiem będą także dochodzić kolejne waloryzacje składek i kapitału początkowego. Co się z tym wiąże, podstawa obliczenia emerytury wzrośnie.

– Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę daje nam, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższy emeryturę – dodaje.

Duże znaczenie ma staż pracy

Emerytura według nowych zasad nie zależy już od stażu pracy. Może być wyliczona tylko z jednego dnia podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu. Mimo to staż pracy ma znaczenie. Zdarza się, że wyliczona przez ZUS emerytura jest niższa niż emerytura minimalna. Co wtedy? Kobiety, które udowodniły co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz mężczyźni, którzy udowodnili co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy mają zagwarantowane podwyższenie obliczonej kwoty emerytury do kwoty emerytury minimalnej, od 1 marca 2021 r. - 1250,88 zł. Jeżeli ktoś nie ma takiego stażu, to jeśli obliczona przez ZUS emerytura będzie niższa od minimalnej, to nie będzie ona podwyższona do tej kwoty.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon