Rekordowa liczba pracowników z zagranicy w województwie śląskim

Pandemia koronawirusa odbiła się na gospodarce, ale nie odstraszyła obcokrajowców pracujących w Polsce. W województwie śląskim padł rekord zatrudnionych pracowników z zagranicy. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to ponad 66 tys. osób!

Budowa

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w woj. śląskim znacznie wzrosła – podał ZUZ. Na koniec marca 2021 r. legalnie pracujących obcokrajowców w naszym regionie było ponad 66 tys. osób. To o 3 tysiące więcej niż w grudniu 2020 r. i blisko 10 tysięcy więcej niż pod koniec 2019 r. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców na koniec marca 2021 r. było ponad 766 tys., a na koniec kwietnia - przeszło 780 tys.

Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. I choć epidemia COVID-19 miał duży wpływ na tę statystykę, bo w drugim kwartale 2020 odnotowano spadek liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, to w drugiej połowie roku to się zmieniło.

- Gdy już granice zostały odblokowane obcokrajowcy ponownie zaczęli przyjeżdżać do Polski do pracy. I tak na koniec grudnia 2020 r. do ubezpieczeń społecznych w całym kraju zgłoszonych było ponad 725 tys. obywateli innych państw, w tym w województwie śląskim 63 tys. osób - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W chorzowski oddziale ZUS liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na dzień 31 marca 2021 r. wyniosła 12 782 osoby, a na koniec roku 2019 wynosiła 11 382.

Najwięcej pracowników to obywatele Ukrainy

Największy wzrost wśród zagranicznych pracowników nastąpił w przypadku obywateli Ukrainy. Również w województwie śląskim najwięcej cudzoziemców, którzy podjęli zatrudnienie, to Ukraińcy. Na koniec marca składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzane były za ponad 53 tys. obywateli z ukraińskim paszportem, to o prawie 2 tys. więcej niż na koniec 2020 r.

Drugą narodowością, która najliczniej przyjeżdża do naszego regionu w celu podjęcia legalnej pracy to obywatele Białorusi - 2,2 tys. osób, następnie to Gruzini - ponad 1,7 tys. osób, kolejno obywatele Mołdawii - 909 osób, Rosji - 674 osób, Rumunii, Włoch i Czech - z każdego z tych krajów w granicach powyżej 340 osób.

Pracownicy nawet z egzotycznych zakątków świata

Na terenie województwa śląskiego pracują obywatele jeszcze z około 100 państw, z różnych zakątków świata, czasem bardzo odległych i egzotycznych. I tak w bielskim oddziale ZUS jest zarejestrowanych trzech Kolumbijczyków, a w chorzowskim ZUS-ie - trzech Laotańczyków. W częstochowskim oddziale zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest dziewięciu mieszkańców Indonezji, w rybnickim ZUS trzech Senegalczyków, w sosnowieckim ZUS 128 Chińczyków, natomiast w zabrzańskim ZUS - czterech obywateli Kamerunu.

- Dane statystyczne Zakład Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak np. umowa o pracę, czy zlecenie. W tych statystykach ujęte też są osoby, które w Polsce prowadzą własną firmę – tłumaczy rzecznik prasowa śląskiego ZUS-u.

Nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi jednak opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

Wcześniej pisaliśmy:

Rekordowo niska emerytura w chorzowskim ZUS-ie

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon