Rekordowa liczba pracowników z zagranicy w województwie śląskim

Pandemia koronawirusa odbiła się na gospodarce, ale nie odstraszyła obcokrajowców pracujących w Polsce. W województwie śląskim padł rekord zatrudnionych pracowników z zagranicy. Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to ponad 66 tys. osób!

Budowa

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego w woj. śląskim znacznie wzrosła – podał ZUZ. Na koniec marca 2021 r. legalnie pracujących obcokrajowców w naszym regionie było ponad 66 tys. osób. To o 3 tysiące więcej niż w grudniu 2020 r. i blisko 10 tysięcy więcej niż pod koniec 2019 r. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców na koniec marca 2021 r. było ponad 766 tys., a na koniec kwietnia - przeszło 780 tys.

Od kilkunastu lat liczba cudzoziemców, którzy legalnie mieszkają i pracują w Polsce, systematycznie rośnie. I choć epidemia COVID-19 miał duży wpływ na tę statystykę, bo w drugim kwartale 2020 odnotowano spadek liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, to w drugiej połowie roku to się zmieniło.

- Gdy już granice zostały odblokowane obcokrajowcy ponownie zaczęli przyjeżdżać do Polski do pracy. I tak na koniec grudnia 2020 r. do ubezpieczeń społecznych w całym kraju zgłoszonych było ponad 725 tys. obywateli innych państw, w tym w województwie śląskim 63 tys. osób - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

W chorzowski oddziale ZUS liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na dzień 31 marca 2021 r. wyniosła 12 782 osoby, a na koniec roku 2019 wynosiła 11 382.

Najwięcej pracowników to obywatele Ukrainy

Największy wzrost wśród zagranicznych pracowników nastąpił w przypadku obywateli Ukrainy. Również w województwie śląskim najwięcej cudzoziemców, którzy podjęli zatrudnienie, to Ukraińcy. Na koniec marca składki na ubezpieczenia społeczne odprowadzane były za ponad 53 tys. obywateli z ukraińskim paszportem, to o prawie 2 tys. więcej niż na koniec 2020 r.

Drugą narodowością, która najliczniej przyjeżdża do naszego regionu w celu podjęcia legalnej pracy to obywatele Białorusi - 2,2 tys. osób, następnie to Gruzini - ponad 1,7 tys. osób, kolejno obywatele Mołdawii - 909 osób, Rosji - 674 osób, Rumunii, Włoch i Czech - z każdego z tych krajów w granicach powyżej 340 osób.

Pracownicy nawet z egzotycznych zakątków świata

Na terenie województwa śląskiego pracują obywatele jeszcze z około 100 państw, z różnych zakątków świata, czasem bardzo odległych i egzotycznych. I tak w bielskim oddziale ZUS jest zarejestrowanych trzech Kolumbijczyków, a w chorzowskim ZUS-ie - trzech Laotańczyków. W częstochowskim oddziale zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest dziewięciu mieszkańców Indonezji, w rybnickim ZUS trzech Senegalczyków, w sosnowieckim ZUS 128 Chińczyków, natomiast w zabrzańskim ZUS - czterech obywateli Kamerunu.

- Dane statystyczne Zakład Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak np. umowa o pracę, czy zlecenie. W tych statystykach ujęte też są osoby, które w Polsce prowadzą własną firmę – tłumaczy rzecznik prasowa śląskiego ZUS-u.

Nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi jednak opłacać składki na ubezpieczenia społeczne w ZUS. Niektórzy z nich pracują na umowach nieoskładkowanych lub ubezpieczają się w KRUS.

Wcześniej pisaliśmy:

Rekordowo niska emerytura w chorzowskim ZUS-ie

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....

Senior

Emeryci żyją krócej, więc… dostaną więcej

Chorzow rynek urzad miasta

Umów wizytę online. Internetowa rezerwacja w...

Szczepienie2

Kilka tysięcy osób zaszczepiło się podczas...

Chorzow hajducka

Kolejny etap przebudowy ul. Hajduckiej w...

Wielkanoc pisanki

Tradycje wielkanocne na Górnym Śląsku

Tramwaj wiedenczyk

Z Wiednia do Chorzowa trafiły 10 lat temu....