Reformy systemu podatkowego dość mają nawet... pracownicy skarbówki! Polski Ład napisany na kolanie?

fot. gov.pl
Polski Ład

Polski Ład dopiero się rozkręca, a mają go już dość nawet pracownicy... skarbówki. MZZ Związkowa Alternatywa, czyli związkowcy Krajowej Administracji Skarbowej, w liście z 8 stycznia 2022 r., napisali do premiera i ministra finansów, że są "oburzeni i głęboko zaniepokojeni tym, co dzieje się wokół reformy podatkowej zwanej Polskim Ładem".

W piśmie do najwyższych władz związkowcy "skarbówki" podkreślają, że reforma podatkowa została przygotowana pospiesznie i bez przygotowania państwa do jej wdrożenia. I poskutkowało to tym, że nawet pracownicy urzędów skarbowych na wiele pytań podatników - po prostu nie potrafią odpowiedzieć. Powód prosty - pracowników Krajowej Administracji Skarbowej nie poinformowano z wyprzedzeniem o wykładni nowych przepisów i rozwiązań podatkowych. Winą za złe egzekwowanie podatków - będą jednak obciążani.

- Z medialnych wypowiedzi przedstawicieli rządu dowiadujemy się, że o szczegółach Polskiego Ładu będą informować pracownicy urzędów skarbowych. Na dodatek minister finansów, bez żadnych konsultacji ze stroną społeczną ogłosił, że urzędy skarbowe będą czynne dłużej niż dotychczas - pisze w liście do premiera i ministra finansów Agata Jagodzińska, przewodnicząca MZZ Związkowa Alternatywa.

Przewodnicząca dodaje też z przekąsem, by oprócz urzędów skarbowych, do godziny 19-tej był też czynny punkt informacyjny w Ministerstwie Finansów i by to właśnie tam udzielano informacji odnośnie Polskiego Ładu.

Polski Ład pisany na kolanie

Związkowcy podkreślają, że nowe przepisy są niejasne i niedoprecyzowane, co może rodzić wiele wątpliwości i błędów podatkowych, do wielu kluczowych kwestii brak jest jasnej wykładni, zaś ze strony samego rządu płyną sprzeczne sygnały mówiące o tym, że niektóre wprowadzone rozwiązania będą... wkrótce zmieniane, a inne - doprecyzowane.

- Jako profesjonalni pracownicy urzędów skarbowych nie jesteśmy w stanie z pełnym przekonaniem informować obywateli o nowych rozwiązaniach, skoro najwyżsi przedstawiciele rządu nie są przekonani o tym, jak je interpretować i jaki będzie ich ostateczny kształt. Mamy poważne wątpliwości co do wpływu obecnych zmian na kształt rocznych rozliczeń podatkowych - dodaje Agata Jagodzińska.

Pracownicy "skarbówek" piszą też, że za obecną sytuację nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, choć to właśnie ich obciąża się niwelowaniem negatywnych skutków wprowadzonych zmian, ratowaniem prestiżu nie tylko Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Finansów, ale i całego państwa.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mateusz Morawiecki

Kolejny nabór do Polskiego Ładu. 20 mld zł dla samorządów

Andrzej Kotala podwyżka

Prezydent Kotala zarabia prawie dwa razy więcej!

Chorzów gmach Urzędu Miasta

Nowe dowody osobiste od 8 listopada 2021 r.

Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki przyjedzie do Chorzowa

Podpisanie listu intencyjnego, 20 sierpnia 2021

Europejskie Forum Przyszłości działa z Forum Ekonomicznym

Magazyn sledczy

Magazyn Śledczy Anity Gargas na tropie afer w Chorzowie

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....