Radni w maseczkach, czyli sesja w czasach epidemii koronawirusa

W Chorzowie odbyła się dziś wyjątkowa sesja Rady Miasta. W obliczu zagrożenia koronawirusem wzięło w niej udział tylko 13 radnych, ale za to wszyscy otrzymali maseczki ochronne.

Sesja chorzow

Przed wejściem na salę sesyjną wszyscy radni, pracownicy Urzędu Miasta i goście dostali rękawiczki i maseczki ochronne. Zmierzono im także temperaturę. Sama sesja Rady Miasta Chorzów rozpoczęła się z opóźnieniem, bo brakowało kworum do podejmowania ważnych uchwał. Po godzinie dotarł 13 radny i można było przeprowadzić obrady, które były wyjątkowo krótkie. Część uchwał została bowiem zdjęta z porządku obrad.

Chorzowscy radni zdecydowali m.in. o przekazaniu środków na zakup testów na koronawirusa

Chorzowscy radni zdecydowali dziś m.in. o tym by odwołać tegoroczne Święto Miasta i Vinylfest, a zaplanowane na te imprezy pieniądze przeznaczyć na zakupów testów na koronawirusa, środków higienicznych oraz sprzętu do badania próbek. Na sesji zatwierdzono też rozporządzenie prezydenta Chorzowa dotyczące ograniczenia handlu na targowiskach – może się on odbywać tylko w kioskach, pawilonach i tzw. szczękach. Zdecydowano także, o przesunięciu terminu opłat za odbiór odpadów (pisaliśmy o tym TUTAJ) czy zaciągnięciu pożyczki z WFOŚiGW na ograniczanie niskiej emisji.

Sesje Rady Miasta Chorzów będą się odbywać online

Zmieniono także Statut Miasta Chorzów tak, by przyszłe sesji Rady Miasta, m.in. w przypadkach epidemii, mogły się odbywać online.

- W przypadku ogłoszenia stanu nadzwyczajnego na części lub na całym terytorium państwa, albo w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia radnych, albo mienia znacznych rozmiarów, sesja Rady może odbyć się za pomocą elektronicznych środków komunikacji na odległość – czytamy w nowy paragrafie statutu.

Za przyjęciem takich rozwiązań głosowali wszyscy radni obecnie na dzisiejszych obradach.

fot. UM Chorzów

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon