Punkt recepcyjny dla osób uciekających przed wojną działa w siedzibie Caritas Archidiecezji Katowickiej, w Domu św. Marcina.
- To miejsce, gdzie obywatele Ukrainy będą zarejestrować swój pobyt w Polsce. Dostaną możliwość wytchnienia, zjedzenia posiłku, wsparcia psychologa czy pomocy medycznej - wyjaśnia wojewoda Jarosław Wieczorek.
W minioną sobotę na dworcu kolejowym w Katowicach Śląski Urząd Wojewódzki uruchomił punkt informacyjno-doradczy dla obywateli Ukrainy. Działa w godzinach od 8.00 do 22.00, również w weekendy. Informacji udzielać będą pracownicy Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców oraz wolontariusze.
- Jesteśmy przygotowani do tego, by udzielać wsparcia w języku ukraińskim, więc przybywający uchodźcy otrzymają wszystkie niezbędne i potrzebne dane – podkreśla Magdalena Szewczuk–Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców.
Uciekający przed wojną z Ukrainy nie muszą się rejestrować
Śląski Urząd Wojewódzki informuje, że osoby uciekające przed wojną z Ukrainy nie muszą się rejestrować w punktach recepcyjnych ani obawiać się o legalność swojego pobytu.
- W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców/urzędach wojewódzkich/placówkach Straży Granicznej. To samo dotyczy obywateli Ukrainy, którzy są w Polsce, a ich dokumenty pobytowe utraciły ważność – tłumaczą urzędnicy wojewody.
Osoby, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu w Polsce mogą się udać właśnie do punktu recepcyjnego. Tam otrzymają informacje na temat pobytu w Polsce oraz posiłek, podstawową opiekę medyczną i miejsce na odpoczynek. Zostanie im także wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają też dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia.
- Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu – dodają urzędnicy.
Czytaj także:
- Zbiórki pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W trzech punktach w Chorzowie
- Chorzowianie ruszyli z pomocą dla Ukrainy. Dary trafiają do Centrum Integracji Międzypokoleniowej
- Chorzów zgłasza gotowość przyjęcia uchodźców. Sala gimnastyczna przy ul. Odległej zostanie udostępniona
Informacje dla obywateli Ukrainy
- Jeżeli nie masz zapewnionego miejsca pobytu w Polsce, możesz skorzystać z darmowego noclegu i transportu do miejsca zakwaterowania. Więcej informacji znajdziesz w punkcie recepcyjnym.
- Masz dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i służby zdrowia. Zapewnimy dostęp do innych instytucji.
- Nie martw się o formalności. Twój dalszy pobyt w Polsce będzie legalny – w najbliższych dniach nie musisz składać żadnych wniosków.
- W największych miastach Polski działają punkty informacyjne i infolinie (listę znajdziesz na stronie ua.gov.pl).
- Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, zadzwoń na infolinię: +48 47 721 75 75. Aby uzyskać informacje na temat legalizacji pobytu, obywatele Ukrainy mogą się też kontaktować z infolinią Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego: 32 606 32 32.