„Ptasie familoki” wykonane przez wyjątkowych stolarzy

W ubiegłym roku Budżet Obywatelski Chorzowa zdominowały „Ptasie familoki”. Pomysł budowy domków dla jerzyków zdobył najwięcej głosów w kategorii projekty zielone i trafił do realizacji. Domki wykonali ręcznie stolarze z Ośrodka Terapii Stowarzyszenia SPES.

Jerzyki to bardzo pożyteczne ptaki, bo żywią się m.in. komarami. Nic więc dziwnego, że pomysł budowy domków dla nich zyskał duże poparcie mieszkańców Chorzowa. „Ptasie familoki” to projekt, który zwyciężył w kategorii projekty zielone Budżetu Obywatelskiego 2020.

Stolarze z niepełnosprawnościami zbudowali 200 domków dla jerzyków

Zgodnie z projektem powstało 200 domków dla jerzyków, a wykonali je ręcznie stolarze z niepełnosprawnościami z Ośrodka Terapii SPES z Katowic, który wygrał przetarg ogłoszony przez Miejski Dom Kultury Batory.cAktualnie wybierane są budynki, na których niebawem pojawią się „ptasie familoki”.

- Twórcy ptasich domów zarobili 16 tys. zł. Nie ukrywają, że to dla nich ogromna satysfakcja wygrać w przetargu z komercyjnymi firmami - tłumaczy Monika Pinkowska, koordynatorka medialna Stowarzyszenia SPES.

Produkcja skrzynek dla ptaków to dla stolarzy z niepełnosprawnościami forma pracy i rehabilitacji. W ten sposób od kilku lat szlifują swoje umiejętności zawodowe. Wśród stałych klientów ośrodka są m.in. Lasy Państwowe czy firmy budowlane, które podczas ocieplania budynków muszą zadbać o sztuczne miejsca rozrodcze np. dla jerzyków.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon