Protest w Chorzowie. Na godzinę zgasną światła

We wtorek, 1 grudnia, na godzinę zgasną światła chorzowskiego Urzędu Miasta oraz latarnie na Rynku. To protest samorządowców przeciwko polityce rządu.

Chorzow ratusz noc

Symboliczne wygaszenie świateł to ogólnopolski protest stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”, który jest odpowiedzią na działania obecnego rządu.

- 28 października br., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił najbardziej antysamorządową ustawę w obecnej kadencji, kolejny raz pozbawiając mieszkańców pieniędzy na potrzeby ich lokalnych społeczności. Tym razem poprzez ograniczenie udziału we wpływach z PIT i CIT – informuje stowarzyszenie.

Ustawa, o której mowa, jest obecnie procedowana w Senacie i niebawem wróci do Sejmu. Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” żąda przerwania prac nad nowymi przepisami i oczekuje także od premiera Mateusza Morawieckiego skierowania do Sejmu złożonej przez stowarzyszenie inicjatywy ustawodawczej.

- Nasza inicjatywa ustawodawcza proponuje zwiększenie udziałów samorządów w podatku PIT z 38,16% do 48,16%. Podnosi to dochody gmin w naszym kraju, według planów na 2020 rok, o kwotę 11 336 421 000 zł – wylicza stowarzyszenie.

„Rząd uprawia hazard negocjacyjny”

Jak wskazuje stowarzyszenie na brak stabilności w dochodach samorządów nakłada się zagrożenie pozbawienia mieszkańców środków z budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy. Podkreśla, że unijne środki w ciągu ostatnich dekad były kroplówką, która zmieniła poziom i jakość życia w naszym kraju.

- W ostatnich dniach polski Rząd uprawia hazard negocjacyjny zapowiadając wetowanie budżetu i Funduszu Odbudowy UE. Wygląda to jak próba wyrwania sobie samemu tej kroplówki i wyrzucenie jej do kosza. A to właśnie dostęp do wielkich środków finansowych na stałe zmienił polskie wsie i miasta – podkreśla stowarzyszenie.

Samorządowcy wyliczają, że za pieniądze z UE budowano drogi, kanalizacje, oczyszczalnie czy obiekty sportowe i szpitalne. Finansowano także programy dla seniorów, młodzieży, kultury oraz sportu.

Działania rządu zniszczą samorządy?

- Z całą mocą stwierdzamy, że społeczności samorządowe, bez dostępu do narzędzi finansowych, w tym środków z PIT i CIT oraz dostępu do środków unijnych, nie poradzą sobie same w warunkach niestabilnej polityki finansowej, szczególnie w sytuacji, kiedy trzeba będzie podjąć pracę nad odbudową potencjału społeczno-gospodarczego po kryzysie wywołanym pandemią Sars-Cov2 – podkreślają samorządowcy.

Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski” sprzeciwia się decyzjom polityków większości parlamentarnej, które – jak twierdzi - po raz kolejny pozbawią samorządy środków finansowych.

- Chcemy wierzyć, że jest to wynik błędu, który można jeszcze naprawić, a nie przemyślana taktyka centralnych władz Polski. Mieszkańcy wsi i miast zostaną w wyniku takich działań ograbieni z pieniędzy na rozwój wspólnot samorządowychczytamy w komunikacie.

Światła w wybranych punktach miast zgasną symbolicznie na godzinę, ale samorządowcy dodają, że działania rządu mogą doprowadzić do tego, że „ponura ciemność może stać się wymuszoną ekonomicznie rzeczywistością”.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon