Problem z Chorzowskim Rowerem Miejskim. Zamiast KajTeroz będzie Rower Metropolitalny?

W poprzednich latach o tej porze roku w Chorzowie można było już korzystać z miejskich rowerów. Tym razem wszystkie stacje stoją puste, bo dotychczasowy operator systemu sześciokrotnie podniósł stawkę. Czy zamiast KajTeroz będzie Rower Metropolitalny? Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła dziś (6 kwietnia 2022 r.) rozmowy z dwoma jego potencjalnymi wykonawcami.

Chorzów rower miejski Kajteroz

Chorzowski Rower Miejski KajTeroz to jeden z największych takich systemów w regionie. Składa się na niego 46 stacji i 460 rowerów. To nie tylko klasyczne jednoślady, ale także rowery cargo, dziecięce czy tandemy. W poprzednich latach sezon rowerów miejskich rozpoczynał się z początkiem wiosny, ale w tym roku próżno szukać rowerów na stacjach wypożyczeń w Chorzowie.

Dotychczasowy operator KajTeroz sześciokrotnie podniósł stawkę

Na ulicach Chorzowa nie ma rowerów miejskich, bo nie ma firmy, która miałaby obsługiwać system. Ogłoszony w lutym przetarg na operatora KajTeroz został bowiem unieważniony. Do tej pory zajmowała się tym, działająca także w innych miastach, firma Nextbike, ale tym razem za tę usługę zażądała 2 mln złotych. To kwota sześciokrotnie wyższa niż w poprzednich latach.

- Za kwotę, którą zaproponowała firma, jesteśmy w stanie kupić kilka tysięcy nowych rowerów. W naszym przekonaniu jest ona zdecydowanie za wysoka. Szukamy więc rozwiązań, które umożliwią nam uruchomienie systemu w tym roku, nie ponosząc jednak tak znacznych kosztów – tłumaczy Katarzyna Hohuł z Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Chorzów.

Cały sprzęt KajTeroz jest własnością miasta. W poprzednich latach wiele rowerów było niszczonych i kradzionych, co z pewnością wpłynęło na tak wysoką stawkę zaproponowaną przez Nextbike.

Rower Metropolitalny zamiast KajTeroz?

Rozwiązaniem chorzowskich problemów może być Rower Metropolitalny, ale ten ruszy najwcześniej w przyszłym roku. Jak informuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia trwa właśnie tzw. dialog konkurencyjny, który zakończy się podpisaniem umowy z wykonawcą. W środę, 6 kwietnia 2022 r., rozpoczęła się faza rozmów z dwoma firmami zakwalifikowanych do udziału w tym postępowaniu. To CityBike Global oraz… Nextbike GZM, który tak drastycznie podniósł stawkę w Chorzowie.

– Dialog ma na celu rozpoznanie możliwości rynku. Pozwoli na dopracowanie warunków zamówienia. W ten sposób określimy m.in. zakres i długość trwania umowy z przyszłym operatorem, ostateczne parametry rowerów i stacji, warunki serwisowania rowerów, zasady relokacji oraz organizację długoterminowego najmu rowerów ze wspomaganiem elektrycznym oraz rowerów niestandardowych - tłumaczy Paweł Krzyżak, zastępca dyrektora Departamentów Projektów i Inwestycji Górnosląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Te rozmowy – jak dodają w GZM – powinny się zakończyć do maja tego roku. Kolejny kroki to przeprowadzenie procedury zamówienia publicznego i podpisanie umowy z operatorem systemu. Pierwsze rowery mogą być dostarczone w pierwszej połowie 2023 roku.

Rower Metropolitalny będzie działał przez cały rok

Wypożyczalnie systemu Roweru Metropolitalnego będą działały przez cały rok. Do dyspozycji ma być około 8 tys. rowerów IV generacji, tzw. smart bike. Stojaki mają być zlokalizowane nawet co kilkaset metrów, czyli – jak zaznaczają w GZM - średnio o połowę bliżej niż teraz.

- Dodatkowo utworzona zostanie długoterminowa wypożyczalnia rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Można je będzie pożyczać na tydzień, miesiąc, cały sezon, a nawet rok. Planuje się także integrację systemu płatności za wypożyczenie rowerów z systemem płatności komunikacji miejskiej. Oznacza to, że w przyszłości za pomocą jednej aplikacji będziemy mogli kupić bilet na komunikację miejską i uzyskać dostęp do roweru miejskiego – czytamy w informacji GZM.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Velostrada w Jaworznie

Velostradą przez Chorzów

Chorzowski Rower Miejski Kaj Teroz

Co ze środkami w aplikacji KajTeroz?

Andrzej Kotala

Andrzej Kotala nowym przewodniczącym Zgromadzenia GZM

Kajteroz

Nowy przetarg na chorzowski Kajteroz

Chorzów Batory dworzec PKP

Druga para torów na trasie przez Chorzów Batory

Tramwaj Chorzów

Co dalej z Tramwajami Śląskimi? Czy GZM przejmie spółkę?

Chorzow tramwaje

Tramwaje w Chorzowie przyspieszą?