Prezydent Kotala chce sprzedać kolejną działkę przy Parku Śląskim!

Choć nadal nie została wyjaśniona sprawa planowanej wycinki ponad 1300 drzew na działce sprzedanej spółce Green Park Silesia, to prezydent Chorzowa planuje sprzedaż kolejnych terenów graniczących z Parkiem Śląskim. Co ciekawe takie ogłoszenie pojawiło się już we wrześniu, ale po kilku dniach zostało usunięte.
Targowa satelita

Cena wywoławcza działki przy Parku Śląskim to 11 mln złotych

W biuletynie Urzędu Miasta Chorzów pojawiła się informacja o wyznaczeniu do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowiącej własność Skarbu Państwa, położonej w Chorzowie przy ul. Targowej wraz z przeniesienie prawa własności do usytuowanych na niej budynków. To działka o numerze 1185/68 i powierzchni 37 223 metrów kwadratowych. Chodzi o teren po dawnym Ośrodku Postępu Technicznego, w rejonie tzw. spodków OPT, które zostały wyburzone w 2017 roku.

- Całkiem niedawno prezydent Kotala chciał zwracać 2 mln złotych i proponował aby Skarb Państwa odkupił działkę na OPT od deweloperów. Nie przeszkadza to jednak prezydentowi, wystawić właśnie na przetargu prawo do wieczystego użytkowania kolejnej działki na tym terenie. Bardzo konsekwentne działania władz. Ciekawe czy tym razem znowu będą okrągłe stoły, apele i inne pozorowane działania, czy tylko wszyscy wyrażą oburzenie tym że kolejne historyczne tereny Parku Śląskiego zostaną przekazane w prywatne ręce? - zwracają uwagę w mediach społecznościowych członkowie stowarzyszenia Ratujmy Park Śląski.

Zgodnie z informacją prezydenta Chorzowa działka przeznaczona jest na cele: usługowe , wystawiennicze, targowe biurowe, konferencyjne, gastronomiczne, koncertowe i okolicznościowe. Cenę wywoławczą nieruchomości ustalono na 11 mln złotych.

Informacja o sprzedaży tej działki pojawiła się już kilka miesięcy temu, ale została usunięta

Ogłoszenie o wyznaczeniu tej działki do sprzedaży zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Chorzów 7 stycznia 2020 r. Przetarg ma zostać ogłoszony i podany do publicznej wiadomości po upływie sześciu tygodni od publikacji ogłoszenia.

Co ciekawe takie samo ogłoszenie pojawiło się w tym biuletynie już 25 września ubiegłego roku, ale po kilku dniach, gdy sprawą zainteresowali się dziennikarze, to informacja została usunięta. Prezydent Kotala wydał wtedy krótkie oświadczenie, w którym tłumaczył m.in., że miasto nigdy nie sprzedawało, ani nie zamierza sprzedawać działek należących do Parku Śląskiego. Formalnie wszystko się zgadza, bo tereny po Ośrodku Postępu Technicznego nie leżą w granicach Parku Śląskiego. Jednak wielu społeczników wskazuje, że to historyczne tereny parku i jako takie wymagają ochrony.

Przy Parku Śląskim planuje się już wycięcie ponad 1300 drzew

Jeżeli dojdzie do sprzedaży tej działki, to kolejne tereny stanowiące otulinę Parku Śląskiego mogą trafić w ręce deweloperów. Tak jak inna działka przy ul. Targowej, którą w 2017 roku kupiła spółka Green Park Silesia. Deweloper początkowo chciał tam wybudować osiedle mieszkaniowe, ale Rada Miasta Chorzów nie zgodziła się na zmianę Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Spółka chce więc postawić tam pawilony handlowe i w związku z planowaną inwestycją złożyła wniosek o pozwolenie na wycinkę ponad 1300 drzew.

Władze Chorzowa wydały decyzję zezwalającą na wycinkę, ale została ona uchylona przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. SKO stwierdziło wiele nieprawidłowości przy wydawaniu zezwolenia. Uznano m.in., że: nie przeprowadzono czynności wyjaśniających celem zbadania kwalifikacji wnioskowanych do usunięcia drzew, nie dokonano analizy stanu środowiska przyrodniczego w miejscu gdzie rosną drzewa, w nieprawidłowy sposób rozpatrzono obowiązek nasadzeń zastępczych i organ wydający decyzję nie odniósł się do interesu społecznego, biorąc jedynie pod uwagę interes strony. Sprawę przekazano do ponownego rozpatrzenia, ale kolejnej decyzji nie ma, bo na razie zajmuję się nią Wojewódzki Sąd Administracyjny.

fot. Google Maps

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon