Prezydent Chorzowa apeluje o zachowanie spokoju podczas protestów

Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, zaapelował o zachowanie spokoju podczas protestów przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalnej aborcji. To odpowiedź na oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości.

Protest kobiet

Prezes Prawa i Sprawiedliwości w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych zapewnia, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października jest „całkowicie zgodny z konstytucją”. Dodał, że wywołane decyzją trybunału protesty przebiegają w czasie epidemii, gdy zakazane są zgromadzenia powyżej pięciu osób, więc ci, którzy do nich nawołują i w nich uczestniczą sprowadzają niebezpieczeństwo i dopuszczają się poważnego przestępstwa.

- Władze mają nie tylko prawo, ale także obowiązek przeciwstawiania się tego rodzaju wydarzeniom – mówił prezes PiS.

Prezes PiS nawołuje do konfrontacji?

Trwające od kilku dni protesty skierowane są przeciwko partii rządzącej, ale także Kościołowi katolickiemu. Jarosław Kaczyński w swoim oświadczeniu wezwał więc do obrony kościołów „za każdą cenę”.

- Wzywam wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości i wszystkich, którzy nas wspierają do tego, by wzięli udział w obronie Kościoła. W obronie tego co dziś jest atakowane i jest atakowane nieprzypadkowo. Bardzo często w tych atakach widać pewne elementy przygotowania, być może nawet wyszkolenia – mówił Jarosław Kaczyński.

Według prezesa PiS ten „atak” na Kościół katolicki ma zniszczyć Polskę i zakończyć historię narodu polskiego. Wezwał do wykazania zdecydowania i odwagi, bo tylko wtedy możną tą „wprost wypowiedzianą przez naszych przeciwników wojnę, wygrać”.

Prezydent Chorzowa apeluje o zachowanie spokoju

Do oświadczenie wicepremiera i prezesa PiS odniósł się w mediach społecznościowych prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala. Podkreślił, że jest całym serce z protestującymi, ale zaapelował o zachowanie spokoju.

- Nie słuchajcie prominentnych dziś polityków nawołujących do konfrontacji. Nie kierujmy swojej energii w stronę kościołów, bo ten zabieg ma na celu odwrócenie uwagi od odpowiedzialnych za próbę wywołania wojny polsko-polskiej. Nie chciałbym, aby był to pretekst do wyprowadzenia czołgów na ulicę – napisał prezydent Kotala.

Włodarz Chorzowa, że ten sam argument konfrontacji wykorzystano w „obronie komunizmu w 1981 roku”, wprowadzając stan wojenny. Smaczku sprawie dodaje zarządzenie premiera Mateusza Morawieckiego wydane dzień po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym „żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą od dnia 28 października 2020 r. do dnia odwołania epidemii pomocy Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon