„Praca za czynsz” w Chorzowie. Jaką kwotę odpracowali dłużnicy?

W Chorzowie od dziesięciu lat funkcjonuje program „Praca za czynsz”. Zakład Komunalny PGM Chorzów podsumował jego efekty. Ile zaległości czynszowych odpracowali dłużnicy?

fot. Zakład Komunalny PGM Chorzów
Chorzów program Praca za czynsz

Program „Praca za czynsz” ruszył w Chorzowie w 2011 roku. Jak tłumaczą w PGM Chorzów mogą do niego przystąpić osoby w trudnej sytuacji życiowej, które nie są w stanie spłacić zaległości czynszowych. Mogą to zrobić w formie „świadczenia rzeczowego”.

– To bardzo ważna i potrzebna forma pomocy dla naszych najuboższych mieszkańców. Spora grupa w ten sposób wywiązała się już ze wszystkich zobowiązań wobec naszego Zakładu. Zapewniamy, że każdy, kogo cechuje poczucie obowiązku, jest w stanie poradzić sobie z realizowanymi przez nas zleceniami – podkreśla Joanna Lekston-Grzyb, dyrektor Zakładu Komunalnego PGM Chorzów.

Dłużnicy odpracowali blisko 2,5 mln złotych

Do tej pory w programie wzięło udział ponad 460 osób. Odpracowali oni łącznie zaległości czynszowe na kwotę blisko 2,5 mln złotych. W wielu przypadkach były to osoby pracujące. Zlecenia dostosowywane są do konkretnych najemców – uwzględniane są ich możliwości czasowe i stan zdrowia.

- Zdajemy sobie sprawę, że osoby w najtrudniejszej sytuacji materialnej, to zazwyczaj osoby chore, które nie mogą podjąć dodatkowej pracy. W takich sytuacjach również próbujemy szukać rozwiązania i staramy się być elastyczni – tłumaczy dyrektor PGM.

Uczestnicy programu „Praca za czynsz” zajmują się m.in. placami zabaw w obrębie nieruchomości zarządzanych przez PGM – odnawiają urządzenia zabawowe, ławki czy piaskownice. Zleca się im także porządkowanie terenów i realizację prac wewnątrz budynków, takich jak: opróżnianie pustostanów, porządkowanie piwnic, malowanie instalacji gazowych czy odnawianie klatek schodowych. Uczestnicy programy zajmują się też roznoszeniem korespondencji do mieszkańców oraz odczytują wodomierze.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

PGM Chorzów

PGM Chorzów wyliczył zeszłoroczne remonty

Chorzów Schronisko dla zwierząt potrzebuje pomocy

Schronisko dla zwierząt w Chorzowie potrzebuje pomocy

Chorzów, zniszczona kamienica przy ul. Farnej

Zniszczone zabezpieczenie kamienicy przy ul. Farnej

Nowa Fala/wizualizacja

Można budować nową „Falę”!

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....