Poznaj pięć zalet martwego ciągu

Martwy ciąg jest nieodłączna częścią życia i pracy człowieka. W życiu codziennym wykonujemy to ćwiczenie dziesiątki razy każdego dnia. Na czym on tak naprawdę polega ?

Zdjęcie Główne

Jest niczym innym jak ruchem podnoszenia czegoś z ziemi. Wykorzystuje jeden z najważniejszych wzorców ruchowych jakim jest zgięcie i wyprost w stawie biodrowym. Jeżeli zależy Ci na zdrowiu i bezpieczeństwie Twojego ciała to ten artykuł jest dla Ciebie.

Poniżej 5 zalet martwego ciągu, które przybliżą Was do niego.

1.Dobry na redukcje tkanki tłuszczowej jak i budowę masy mięśniowej

Uniwersalność martwego ciągu pozwala nam w wykorzystaniu go do realizacji swoich indywidualnych celów. Niezależnie od tego czy naszym celem jest budowa pięknej sylwetki czy zrzucenie kilku kilogramów powinien się on obowiązkowo znaleźć w naszych planach treningowych. Złożoność tego ćwiczenia aktywizuje mięśnie do ciężkiej pracy oraz wpływa na zwiększenie wydatku energetycznego przez co sprzyja spalaniu tkani tłuszczowej podczas naszych treningach. Jeżeli chcesz aby Twój trening był pełnowartościowy to nie zapomnij go uwzględnić w swoim planie.

Saturn Fitness

2.Wyznacznik Twojej siły

Jeżeli zależy Ci na poprawie siły Twoich mięśni to martwy ciąg powinien na stałe zagościć w twoim planie wraz zastosowaniem progresji ciężaru ,doskonaleniem techniki i praca nad mobilnością naszego ciała. Martwy ciąg jest jednym z głównych ogniw trójboju siłowego i nie bez powodu może być wyznacznikiem wielkości twojej siły. Kompleksowość tego ruchu w którym wykorzystujemy wszystkie grupy mięśniowe do wykonania ruchu jest świetnym sposobem do sprawdzenia samego/ej siebie. Martwy ciąg to nic innego jak podniesienie ciężaru z ziemi przez co towarzyszy nam w życiu codziennym i jest najstarszym ruchem użytkowym od wieków. Głównym faktem świadczącym o rzetelności wyznaczenia twojej siły poprzez martwy ciąg jest to, gdyż jest mieszanką doskonałej techniki i możliwości siłowych naszych mięśni. Najmniejsza słabość w obu tych aspektach może mieć wpływ na końcowy wynik siłowy w tym ćwiczeniu.

3.Diagnosta naszych słabych punktów

Martwy ciąg może nam posłużyć jako narzędzie diagnostyczne, szczególnie przydatne do oceny: mobilności, kontroli ruch pleców oraz tylnej taśmy mięśniowej. Pamiętaj aby przed rozpoczęciem diagnostyki o nauce przyjmowania poprawnej pozycji, gdyż jest to fundament do poprawnego wykonania martwego ciągu. Konsekwentna praca nad eliminowaniem naszych słabych punktów przy martwym ciągu, będzie miała odzwierciedlenie w świadomym wykorzystaniu naszego ciała do prac w życiu codziennym.

4.Angażuje aż 16 mięśni do pracy

Martwy ciąg jest ćwiczeniem ogólnorozwojowym oraz angażuje aż 70% mięśni naszego ciała. Do grup mięśniowych zaangażowanych podczas wykonywania ruchu w martwym ciągu należą :

- mięśnie pośladkowe (m. pośladkowy wielki)
- mięśnie kulszowo-goleniowe(dwugłowy uda, półścięgnisty, półbłoniasty)
- mięśnie czworogłowe uda(prosty uda, obszerny boczny, obszerny przyśrodkowy)
- mięśnie brzucha(skośny zewnętrzny brzucha, prosty brzucha)
- mięśnie grzbietu(płatowaty głowy, dźwigacz łopatki, czworoboczny, obły większy, równoległoboczny większy, najszerszy grzbietu)
- mięśnie ramion(zginacz powierzchowny palców)

Ilość zaangażowanych mięśni podczas wykonywania martwego ciągu jest imponująca, należy jednak pamiętać, że na skuteczność zaangażowanych mięśni, będzie miała wpływ technika oraz odpowiednie przygotowanie mobilnościowe naszego ciała. Szczególną uwagę trzeba zwrócić u osób, którzy rozpoczynają swą przygodę z treningiem siłowym, tak aby ich trening był dostosowany indywidualnie pod ich możliwości.

5.Zapobiega kontuzjom

Często jest tak, że stres, zmęczenie i pośpiech powoduję, że zapominamy o naszym zdrowiu. Uświadamiamy sobie o przeciążeniach naszego organizmu w chwili kiedy jest już za późno na ich zapobiegnięcie. Technika martwego ciągu nauczy nas jak uchronić plecy i jednocześnie wykrzesać jak najwięcej siły podczas codziennych prac. Świadome stosowanie wzorców ruchowych, które nabywamy podczas nauki martwego ciągu przekładają się automatycznie w każdej sytuacji naszego życia. Znajomość techniki martwego ciągu daje Ci jak wydobyć siebie maksimum siły przy jak najmniejszym ryzyku kontuzji. Nieważne czy podnosisz skrzynkę z narzędziami czy sięgasz po ciężkie zakupy, pozycja jaką przyjmuje się podczas przygotowań do martwego ciągu jest jednocześnie najprostszą i najefektywniejsza metoda podnoszenia czegoś z ziemi.

Saturn Fitness
Bartłomiej Zieliński, trener personalny

Podsumowanie

Martwy ciąg jest świetnym narzędziem pracy, które powinno znaleźć się w każdym planie treningowym zarówno dla sportowców jak i dla osób trenujących rekreacyjnie. Należy jednak pamiętać, że martwy ciąg jest procesem, w którym technika i praca nad własnym ciałem powinna być postawiona na pierwszym miejscu. U osób początkujących celem jest doskonalenie wzorców ruchowych unikając ciężarów, które mogłyby mieć negatywny wpływ na jakość wykonywanego ćwiczenia. Efektem ubocznym regularnie wykonywanych martwych ciągów jest: zwiększenie siły, masy mięśniowej oraz poprawa sylwetki.

Literatura:

- ,,Bądź sprawny jak lampard’’ dr Kelly Starrett, Glen Cordoza

-,,Atlas treningu siłowego’’ Frederic Delavier

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon