Poszukiwana puma z Ogrodzieńca trafiła do ZOO w Chorzowie

Poszukiwana puma z Ogrodzieńca została odnaleziona i trafiła do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego – potwierdziło dziś w mediach społecznościowych chorzowskie ZOO.

Puma

Udomowioną pumę Nubię od kilku lat trzymał na swojej posesji mieszkaniec Ogrodzieńca. W miniony piątek, zgodnie z wyrokiem sądu, próbowali mu ją odebrać pracownicy ZOO z Poznania. Mężczyzna odmówił wydania zwierzęcia i zbiegł z nim do lasu. Poszukiwania, w których brało udział około 200 policjantów, dron oraz śmigłowiec zakończyły się niepowodzeniem. W sobotę właściciel pumy opublikował w mediach społecznościowych film, w którym informował, że są bezpieczni. Z kolei wczoraj policja poinformowała, że nawiązano z nim kontakt i prowadzone są mediacje. Ostatecznie puma Nubia trafiła do ZOO w Chorzowie.

Puma pozostanie w Chorzowie na 30-dniowej kwarantannie

- Zwierzę trafiło do śląskiego ZOO ze względu na brak odpowiednich badań weterynaryjnych i świadectwa weterynaryjnego pozwalających na transport zwierzęcia – czytamy w opublikowanym dziś komunikacie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Zwierzę pozostanie w Chorzowie na 30-dniowej kwarantannie. Przebywa w wydzielonej wolierze i – jak zapewnia chorzowskie ZOO – przez ten czas Nubia będzie miała zapewnioną niezbędną opiekę weterynaryjną i odpowiednie warunki bytowe.

- Mając na uwadze przede wszystkim dobro zwierzęcia została podjęta jedynie słuszna decyzja o przyjęciu pumy do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego – dodaje chorzowskie ZOO.

Przedstawiciele śląskiego ZOO podkreślają, że gdy puma do nich trafiła nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w jej zachowaniu, a zwierzę wygląda na zadbane.

O dalszym losie pumy zdecyduje sąd

Wczoraj właściciel pumy sam zgłosił się na policję w Zawierciu i zawiadomił o oddaniu zwierzęcia do ZOO. Usłyszał zarzut przywłaszczenia zwierzęcia, ale prokurator nie zastosował wobec niego aresztu i będzie odpowiadał z tzw. wolnej stopy. Dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Jolanta Kopiec, informowała, że właściciel pumy będzie mógł mieć z nią kontakt, pracując w ZOO jako wolontariusz.

- O dalszym losie pumy zdecyduje sąd, bowiem właściciel z pomocą prawników będzie się od postanowienia sądu odwoływał aby odzyskać możliwość opieki nad Nubią ewentualnie zmienić miejsce jej lokalizacji z Poznania na Chorzów – podał dziś Śląski Ogród Zoologiczny.

Dyrektor poznańskiego ZOO, Ewa Zgrabczyńska, powiedziała wczoraj w Radiu Poznań, że – zgodnie z wyrokiem sądu – będą chcieli odebrać pumę z Chorzowa i przewieź ją do Wielkopolski.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon