Ponad 100 km samochodowego ścigania. Z Chorzowa wyruszy Rajd Śląska

W piątek, 11 września, na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozpocznie się Rajd Śląska. Kierowcy ruszą do rywalizacji na siedmiu odcinkach specjalnych o łącznej długości ponad 100 km.

Rajd slaska

Rajd Śląska będzie dopiero drugą w tym roku imprezą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Z powodu sytuacji epidemicznej kalendarz mistrzostw został okrojony i z siedmiu zaplanowanych imprez pozostały tylko cztery. Przed Rajdem Śląska odbył się jedynie Rajd Rzeszowski, później rajdowe załogi mają się jeszcze zmierzyć na trasach Rajdów Świdnickiego Krause i Koszyc na Słowacji.

Kibice będą mogli oglądać Rajd Śląska tylko w internecie

Największa w naszym regionie impreza motorosportowa obędzie się z epidemicznymi obostrzeniami.

- Wydarzenie musi odbyć się bez udziału publiczności. Kibice będą mogli śledzić przebieg rywalizacji na stronie internetowej rajdu, a także w mediach społecznościowych. (...) wypracowano procedury, które będą obowiązywać załogi, zespoły i wszystkie osoby zaangażowane w Rajd Śląska, by możliwie zminimalizować ryzyko epidemiczne – informują organizatorzy rajdu.

Nowoczesne rajdówki i kultowe klasyki

W Rajdzie Śląska wezmą udział uczestnicy trzech mistrzowskich cykli, Oprócz zawodników walczących w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski na śląskie odcinki specjalne ruszą również załogi w klasycznych rajdówkach sprzed lat.

- To oznacza, że na trasie Rajdu Śląska pojawią się nie tylko najnowocześniejsze wyczynowe konstrukcje, lecz także takie auta rajdowe, jak FSO Polonez 2000, Porsche 911 czy legendarne Audi Quattro – podkreślają organizatorzy.

Do rywalizacji staną również kierowcy i piloci z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska – regionalnej serii, w ramach której zawodnicy ścigają się na krótszych odcinkach specjalnych.

Start Rajdu Śląska i puchary w Kotle Czarownic

Rajd Śląska rozpocznie się w piątek, 11 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie na godzinę 17:15 zaplanowano ceremonię startu. Tym razem organizatorzy musieli zrezygnować z widowiskowego odcinka specjalnego pod stadionem. Ściganie rozpocznie się w sobotę rano.

Po wyjeździe z serwisu na Stadionie Śląskim, załogi zmierzą się z czterema odcinkami specjalnymi – w Miedźnej (15,2 km, od 8:20), Jastrzębiu-Zdroju (20,47 km, od 9:45), Warszowicach (7,03 km, od 10:45) oraz ponownie w Miedźnej (od 11:45). Następnie zawodnicy wrócą do Chorzowa na 30-minutową przerwę na serwis i ruszą na finałową pętlę Rajdu Śląska składającą się z ponownych przejazdów oesów Jastrzębie-Zdrój (od 15:15), Warszowice (od 16:15) i Miedźna (od 17:15).

Zawodnicy zgłoszeni do mistrzostw Śląska zmierzą się na skróconych wariantach oesów Miedźna (10 km), Jastrzębie-Zdrój (9,9 km) oraz Warszowice (7,03 km). Wszystkie próby sportowe, oprócz tej w Warszowicach pokonają dwukrotnie, a zatem łącznie do pokonania w rajdowym tempie będą mieli blisko 47 km.

Finał Rajdu Śląska dla uczczenia Powstań Śląskich

Organizatorzy Rajdu Śląska postanowili także uczcić setną rocznicę Powstań Śląskich,

- Kończące rywalizację w ramach rund RSMP i Motul HRSMP trzecie starcie w Miedźnej będzie rozegrane jako Power Stage 100-lecia Powstań Śląskich. W mistrzostwach Polski Power Stage to dodatkowo punktowany odcinek. Pięć najszybszych załóg na tej próbie zdobywa kolejne punkty do klasyfikacji mistrzostw – tłumaczą organizatorzy rajdu.

Najlepsze załogi Rajdu Śląska pamiątkowe puchary odbiorą na Stadionie Śląskim. Ceremonia zakończenia zawodów rozpocznie się w sobotę, 12 września o 18:20.

fot. FB/Rajd Śląska

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon