Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej zniknął z chorzowskiego Parku Hutników. Czy była to także zbiorowa mogiła?

Pomnik pamięci żołnierzy Armii Czerwonej stał w chorzowskim Parku Hutników przez kilkadziesiąt lat. W sobotę, 25 listopada 2023 r., został zdemontowany i przeniesiony na cmentarz żołnierzy radzieckich w Chorzowie Starym. Czy pomnik był także zbiorową mogiłą żołnierzy?

Pomnik został wzniesiony w Parku Hutników w 1946 r. Pierwotnie był na nim napis „Wieczna pamięć żołnierzom i oficerom Czerwonej Armii poległym w walce o niepodległość słowiańskich narodów”. W 1973 roku pomnik przebudowano i zmieniono napis na „Pamięci żołnierzom Armii Czerwonej poległym w walce o wolność z hitlerowskim najeźdźcą”.

Ktoś chciał wysłać chorzowski pomnik Władimirowi Putinowi

Pomnik budził różne emocje. W ubiegłym roku, po agresji Rosji na Ukrainę, ktoś owinął go czarną folią i nakleił etykietę pocztową zaadresowaną do Władimira Putnia. Ostatecznie pomnik zdemontowano w sobotę, 25 listopada 2023 r., i przeniesiono go na cmentarz żołnierzy radzieckich w Chorzowie Starym.

- W zeszłym roku otrzymaliśmy sporo sygnałów ze strony mieszkańców, że oczekują zamknięcia tego rozdziału historii w naszym mieście. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń usuwamy pomnik z przestrzeni parkowej – podał w mediach społecznościowych Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Tylko pomnik czy także zbiorowa mogiła?

Czy pomnik w Parku Hutników był także zbiorową mogiłą? Takie informacje pojawiły się w ubiegłym roku, kiedy dyskutowano o usunięciu monumentu. Według nich miał się tam znajdować grób wojenny jedenastu żołnierzy Armii Czerwonej.

- W ubiegłym roku w listopadzie wykonano badania geofizyczne georadarem GPR. Wyniki badań wykluczyły możliwość lokalizacji mogił żołnierzy czy też ewentualnych pochówków zbiorowych (brak charakterystycznych anomaliów) – poinformowała portal CHORZOWSKI.PL Katarzyna Hohuł z biura prasowego Urzędu Miasta Chorzów.

Zgodę na rozbiórkę pomnika i przeniesienie go na cmentarz żołnierzy radzieckich w Chorzowie Starym wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach.

Tadeusz Popiel Opieka przemysłu nad rękodziełami i rolnictwem

Może Cię zainteresować:

„Sztuka wobec przemysłu”. Nowa wystawa w Muzeum Hutnictwa

Autor: Maciej Poloczek

27/11/2023

Dyrekcja Parku Śląskiego 03

Może Cię zainteresować:

Dyrekcja Parku Śląskiego. Architektura zaprojektowana przez mistrzów, której nigdy nie dostrzegacie

Autor: Tomasz Borówka

24/11/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon