Podwyższony stopień alarmowy. Prezydent Chorzowa zwołał spotkanie służb

W poniedziałek wieczorem, 21 lutego 2022 r., premier Mateusz Morawiecki zdecydował o podwyższeniu na terenie całego kraju stopnia alarmu dotyczącego zagrożeń w cyberprzestrzeni. W związku z tym prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, zwołał spotkanie z przedstawicielami służb.

fot. FB/Miasto Chorzów
Spotkanie służb z prezydentem Chorzowa

Od połowy lutego na terenie Polski obowiązywał stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni ALFA-CRP. W poniedziałek wieczorem premier zdecydował o jego podwyższeniu do stopnia CHARLIE-CRP. To zabezpieczenie związane z zagrożeniem atakiem terrorystycznym na systemy teleinformatyczne administracji publicznej lub systemy, które wchodzą w skład tzw. infrastruktury krytycznej.

- Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni. Do 4 marca obowiązywać będą podwyższone wymogi dla instytucji utrzymujących kluczowe systemy IT - poinformował Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Prezydent Chorzowa zwołał spotkanie przedstawicieli służb

W związku z podwyższeniem stopnia zagrożenia w cyberprzestrzeni we wtorek, 22 lutego 2022 r., prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, zwołał spotkanie z przedstawicielami służb policji, straży miejskiej i wojska, a także jednostek i wydziałów urzędu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieście.

- To sygnał dla wszystkich służb zajmujących się bezpieczeństwem i administracją publiczną do zachowania szczególnej czujności – napisał w mediach społecznościowych prezydent Kotala.

Co oznacza stopień alarmowy CHARLIE-CRP?

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP obowiązuje od 21 lutego 2022 r. od godz. 21.00 do 4 marca 2022 r. do godz. 23.59. Jest to trzeci z czterech stopni alarmowych i jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Organy państwa w przypadku ogłoszenia któregoś ze stopni alarmowych mają do wykonania następujące zadania:

  • całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów
  • przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku
  • przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów

Stopień alarmowy CHARLI-CRP. Jakie utrudnienia dla obywateli?

Choć wprowadzenia stopnia alarmowego CHARLIE-CRP nie wymaga niczego od obywateli to branżowe media ostrzegają, że w związku z zagrożeniem w cyberprzestrzeni dostęp do niektórych usług (np. bankowych) może być utrudniony. Co więc należy zrobić?

  • przygotować więcej gotówki, bo karty bankomatowe mogą być nieaktywne
  • ustalić alternatywne sposoby komunikacji z rodziną
  • pobrać ważne dane trzymane w chmurze

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon