Podtrucie tlenkiem węgla w budynku przy ulicy Mickiewicza. Pięć osób trafiło do szpitala

W budynku wielorodzinnym przy ulicy Mickiewicza doszło do zatrucia tlenkiem węgla. W mieszkaniu przebywała pięcioosobowa rodzina. Trzech dorosłych i dwoje dzieci zostało przewiezionych do szpitala na obserwację.

Straż

Do zdarzenia doszło po godzinie 23:00 w poniedziałek, 5 grudnia. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej otrzymała zgłoszenie o możliwym przekroczeniu tlenku węgla w budynku wielorodzinnym czteropiętrowym. W mieszkaniu na trzecim piętrze włączył się czujnik czadu.

Po przybyciu służb na miejsce okazało się, że tylko w jednym z mieszkań przekroczona została norma stężenia tlenku węgla. W lokum mieszkała pięcioosobowa rodzina - troje dorosłych w wieku: 42, 40 i 20 lat oraz dwoje dzieci w wieku 7 i 16 lat. Strażacy wezwali na miejsce karetkę pogotowia.

- Decyzją Zespołu Ratownictwa Medycznego, który przybył na miejsce pięcioro osób zostało przetransportowanych do szpitala w celu obserwacji ich stanu zdrowia - wyjaśnia st. kpt. Tomasz Szymański, rzecznik prasowy KM PSP w Chorzowie.

Lokatorzy zostali wyprowadzeni do innego pomieszczenia, a w mieszkaniu otworzono okna. Czujnik zadziałał w pomieszczeniu, w którym znajdował się piec na paliwo stałe. Piec w pomieszczeniu wygasł około dwie godziny przed interwencją. Działania zakończono o godzinie 0:26. Na miejscu interweniował jeden zastęp straży pożarnej - w tym 6 strażaków.

Kolejne zatrucia w woj. śląskim

Jak informuje Aneta Gołębiowska, rzecznika prasowego Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP od 1 października 2022 roku straż pożarna w woj. śląskim odnotowała 249 zdarzeń - w tym aż 132 pożary w budynkach mieszkalnych, które związane były z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. W wyniku zdarzeń 55 osób zostało poszkodowanych, a dwie osoby zmarły.

Jedną z nich była 14-letnia dziewczyna z Raciborza, która zmarła wskutek przebywania w pomieszczeniu z wysokim stężeniem tlenku węgla. Gaz ulatniał się z nieszczelnej instalacji gazowej podgrzewacza wody.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon