Podpisano umowę na przebudowę ul. Powstańców w Chorzowie

Po ulicach 3 Maja i Hajduckiej, gdzie trwają już prace, gruntowną przebudowę przejdzie kolejna chorzowska arteria. Dziś podpisano umowę na remont ul. Powstańców, a prace rozpoczną się w przyszłym miesiącu.

Powstancow

Przebudowa ul. Powstańców w Chorzowie obejmie odcinek od Rynku do ul. Chrobrego. To wspólna inwestycja miasta i spółki Tramwaje Śląskie, a prace realizować będzie firma TOR-KAN-SSON. Przeznaczony do modernizacji odcinek łączy torowiska i jezdnie przebudowane w ostatnich latach.

– Brakującymi ogniwami, by móc się cieszyć z nowoczesnych torowisk w sercu Chorzowa są ulice Hajducka i Powstańców. Na tej pierwszej prace toczą się już od dwóch miesięcy, dziś podpisujemy umowę na tę drugą. Choć ze względów proceduralnych nie udało się rozpocząć robót w jednym czasie, to cieszę się, że w miarę możliwości są ze sobą skoordynowane i przy jednym wyłączeniu ruchu tramwajowego będą mogły być prowadzone roboty budowlane na obu zadaniach – podkreśla Bolesław Knapik, prezes Zarządu Spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Obie te inwestycje są elementami większego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

– Dzięki środkom unijnym całościowo będziemy tę ulicę zmieniać. To kilkanaście miesięcy utrudnień, ale myślę, że kilkadziesiąt lat korzystania z dobrej infrastruktury. Tą inwestycją, którą dzisiaj zaczynamy, zamykamy ciąg inwestycji, gdzie torowisko jest wbudowane w jezdnię. Przez ostatnie 10 lat wspólnie ze spółką Tramwaje Śląskie zmienialiśmy infrastrukturę transportu drogowego w Chorzowie – zaznaczył Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Co zostanie zrobione na ul. Powstańców w Chorzowie?

W ramach tramwajowej części inwestycji m.in.: wymieniona zostanie infrastruktura torowa i sieciowa, zbudowane zostaną perony przystankowe oraz nowe słupy trakcyjno-oświetleniowe. Zakres drogowy inwestycji obejmuje m.in.: przebudowę jezdni oraz kanalizacji, oświetlenia ulicznego i sygnalizacji świetlnych, a także wykonanie chodników i wjazdów do posesji.

– Podczas realizacji największą trudność może sprawić ścisła zabudowa miasta i wynikająca z tego zaplanowana logistyka, a także prace ziemne, w czasie których mogą wyniknąć nieprzewidziane okoliczności. Priorytetem jest dla nas terminowość, jakość oraz dobra współpraca zarówno z władzami miasta, jak i mieszkańcami – podkreśla prezes firmy TOR-KAR-SSON, Dariusz Janowicz.

Na realizację drogowej części inwestycji wykonawca ma 19 miesięcy od dnia podpisania umowy, część tramwajowa ma być gotowa 6 miesięcy wcześniej. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 9 mln zł.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon