Podpisano umowę na przebudowę torowiska w centrum Chorzowa

Chorzowskie drogi i torowiska to wielki plac budowy i… na razie się to nie zmieni. W czwartek, 30 czerwca 2022 r., spółka Tramwaje Śląskie podpisała umowę na przebudowę torowiska wzdłuż ul. Katowickiej.

Układ drogowy w rejonie dawnej Huty Kościuszko w Chorzowie zostanie gruntownie przebudowany. To wspólna inwestycja miasta i spółki Tramwaje Śląskie. Obejmie ona odcinek ul. Katowickiej między estakadą, a ul. 3 Maja. Umowa na cześć miejską została podpisana 15 czerwca, a dwa tygodnie później na część tramwajową.

Torowisko będzie poprowadzone innym śladem

Choć każdy z inwestorów prowadził niezależnie postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy, to w obu przypadkach najkorzystniejszą ofertę złożyła gliwicka firma Silesia Invest. Tak, to ta sama, która remontuje m.in. ulicę 3 Maja w Chorzowie.

– W wyniku tej inwestycji torowisko tramwajowe poprowadzone zostanie nieco innym śladem niż obecnie. Dlatego konieczne do wykonania są również prace, nie będące stricte związane z samą budową torowiska. Dzięki tej inwestycji zyskamy jednak lepszą organizację ruchu tramwajowego i integrację z komunikacją autobusową – zaznacza Bolesław Knapik, prezes Tramwajów Śląskich.

Dodatkowe prace to m.in. budowa muru oporowego, który będzie przesunięty w głąb terenu dawnej huty. Na wschód będzie odsunięte także nowe torowisko.

To kolejna w Chorzowie inwestycja drogowa, która łączy się z przebudową torowiska tramwajowego. Jak podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa, przebudowa sieci tramwajowej przy ulicy Katowickiej, to jedno z największych tego typu przedsięwzięć realizowanych w Chorzowie.

Powstanie zintegrowany przystanek autobusowo-tramwajowy

- Dotyczy niezwykle istotnego szlaku tramwajowego, łączącego Chorzów z Katowicami i Bytomiem. Każdego dnia przemieszczają się tędy tysiące osób. W ramach wspólnej inwestycji Tramwajów Śląskich i Miasta Chorzów powstanie też zintegrowany przystanek autobusowo-tramwajowy. Znacząco poprawi się nie tylko jakość infrastruktury, ale też komfort jazdy i integracja środków komunikacji miejskiej z korzyścią dla pasażerów - tłumaczy wiceprezydent Michalik.

W zakresie tramwajowym inwestycja obejmie przebudowę dwutorowej linii biegnącej wzdłuż ul. Katowickiej o długości ok. 560 metrów. Jak tłumaczy Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich, wybudowana zostanie w technologii klasycznej na podkładach strunobetonowych.

Z kolei na ul. Metalowców na odcinku ok. 160 metrów powstaną dwa tory w technologii ciężkiej z wykorzystaniem prefabrykowanych płyt torowych oraz rozjazdy umożliwiające przejazd tramwajów we wszystkich kierunkach. Na wysokości pl. Powstańców Śląskich powstanie nowy przystanek w obu kierunkach, który zastąpi istniejący przystanek Chorzów Metalowców.

Zgodnie z zapisami umowy generalny wykonawca ma 11 miesięcy na realizację prac. Wartość umowy wynosi blisko 30 mln zł brutto.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon