Pochód Ludzi Ognia przeszedł przez Chorzów. Tak świętowano św. Floriana

W sobotę, 4 maja 2024 r., przez Chorzów Batory przeszedł Pochód Ludzi Ognia. Tak rozpoczęły się tegoroczne obchody Dnia Hutnika zorganizowane przez chorzowskie Muzeum Hutnictwa. Później fajrowano hutnicze tradycje na Florianfeście, w którym wzięło udział 1500 osób.

Pochód Ludzi Ognia przeszedł ze skweru im. Rotmistrza Witolda Pileckiego przed figurę św. Floriana, obok zabytkowej dyrekcji Huty Batory. Uroczysty pochód prowadziła Orkiestra Dęta Huty Łabędy, a uczestniczyły w nim m.in. delegacje branży hutniczej i straży pożarnej, a więc profesji, którym patronuje św. Florian. Nie zabrakło też przedstawicieli branżowych związków zawodowych, środowiska akademickiego i chorzowskich szkół. Okolicznościowe wystąpienia wygłosili m.in. Szymon Michałek, prezydent elekt Chorzowa.

- Cieszy mnie, że jesteśmy w Chorzowie Batorym, z którego pochodzę. Historia hutnictwa w Chorzowie się 220 lat wstecz i jeżeli ktoś tu, w Batorym, mieszkał to doskonale odmierzał czas. Doba dzieliła się na trzy zmiany – godz. 6.00, 14.00 i 22.00. Były tabuny hutników krążących pomiędzy hutą a swoimi domami (…) Składam życzenia hutnikom, ludziom związanym z ogniem. Życzę, żeby ten ogień nigdy nie zgasł, żeby hutnictwo miało okazję się odrodzić – mówił Szymon Michałek.

Po oficjalnych uroczystościach na terenie Muzeum Hutnictwa odbył się Florianfest, w którym wzięło udział 1500 osób. - Półtora tysiąca uczestników swoją obecnością, pozytywnymi emocjami i życzliwymi słowami, potwierdziło, że hutnicze tradycje w Chorzowie mają znów swój dobry czas. To również dowód na to, że zarówno pochód, jak i sam Florianfest wpisały się na stałe w kalendarz metropolitalnych wydarzeń. Hutnicze serce Śląska bije właśnie Chorzowie – nie tylko przy okazji 4 maja, ale wtedy, dzięki wspólnotowemu wymiarowi świątecznych wydarzeń, odczuwamy to szczególnie. Patron naszego miasta niewątpliwie łączy ludzi i uświadamia nam, że bez ożywczego ognia hut Chorzów, jako wspólnota nie istniałby w znanym nam dziś kształcie. Liczymy, że w przyszłym roku będziemy w niej jeszcze silniejsi – podsumował Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.

Początki Königshütte na zdjęciach

Może Cię zainteresować:

Początki Königshütte na zdjęciach z albumu hrabiego Donnersmarcka

Autor: Maciej Poloczek

26/04/2024

Świętochłowice, figura św. Floriana

Może Cię zainteresować:

Hutnicze tradycje mogą trafić na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. "Nic lepszego niż żelazo i stal jeszcze nie wymyślono"

Autor: Michał Wroński

04/05/2024

Chorzow industriada

Może Cię zainteresować:

Industriada 2024 w chorzowskim Muzeum Hutnictwa. Program wydarzenia

Autor: Maciej Poloczek

02/05/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon