Po majówce kolejny etap odmrażania gospodarki. Co się zmieni?

Rząd przechodzi do drugiego etapu odmrażania gospodarki. Po majówce czynne będą galerie handlowe oraz żłobki i przedszkola. Przywrócone zostaną także zabiegi rehabilitacyjne.

Galeria handlowa

Dlaczego zdecydowano się na wprowadzenie kolejnego etapu „powrotu do nowej rzeczywistości”?

- Dziś mamy informację, że coraz więcej osób zdrowieje, a mniej ulega zakażeniu. To niezwykle pozytywne. Niestety widzę na ulicach osoby bez zasłoniętej twarzy. To nie jest odwaga. To lekceważenie innych i egoizm. Bardzo proszę o rozsądek podczas majówki, od tego zależą kolejne decyzje o zniesieniu obostrzeń – podkreślił minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Minister Szumowski podał, że w Polsce mamy 11 tysięcy łóżek na oddziałach zakaźnych i szpitalach jednoimiennych gotowych do przyjmowania pacjentów z kornawirusem. Dziś - jak podkreślił minister - wykorzystywanych jest mniej niż 30 proc. łóżek i jesteśmy daleko od takiego ekstremum, w jakim znalazły się Włochy czy Hiszpania.

Stopniowy powrót do normalności?

Przywrócone zostaną zabiegi rehabilitacyjne, jednakże nie dotyczy to gabinetów masażu.

– Idźmy do przodu i dajmy pacjentom także zabiegi i badania, które są potrzebne, aby ochronić ich zdrowie – mówił minister Szumowski.

Otwarte zostaną także niektóre instytucje kultury jak muzea, biblioteki czy galerie sztuki, a także sklepy w galeriach handlowych, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Podobnie jak w działających obecnie sklepach spożywczych i tu obowiązywała będzie zasada, że w obiekcie może przebywać 1 osoba na 15 mkw. Jednakże przestrzenie rekreacyjne i restauracyjne w galeriach pozostaną zamknięte.

6 maja najmłodsi będą mieli możliwość powrotu do żłobków i przedszkoli. Jednak nie wszyscy. Opieka zostanie zapewniona wyłącznie dla dzieci pracujących rodziców. Powrót do placówek opiekuńczo-wychowawczych nastąpi w ścisłym reżimie sanitarnym. Decyzję o ponownym otwarciu tych placówek podejmie organ prowadzący po uwzględnieniu wytycznych GIS i podmiotów nadzorujących. Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, w naszym mieście już dziś odbędzie się spotkanie prezydenta z dyrektorami wspomnianych placówek w tej sprawie.

Otwarcie kin i teatrów planowane jest w kolejnych etapy odmrażania gospodarki. Niebawem jednak będziemy mogli skorzystać z hoteli, ale nie hotelowych restauracji. – O ich otwarciu myślimy w kolejnych etapach – podkreślił premier. Jednakże będą one mogły wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu. Należy podkreślić, że zarówno siłownie, sale pobytu, jak i baseny pozostają zamknięte.

Majówka? Lepiej zostać w domu

Wiosenno-wakacyjne miesiące to także weselny boom. Jak będzie w tym roku?

– Kluczowy jest tu zdrowy rozsadek. Tak duże imprezy jak wesela czy spotkania integracyjne nie są rekomendowane. Duże spotkania mogą być bombą w skali mikro. Utrzymujemy zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób – zaznaczył minister Szumowski.

Podobnie sprawa ma się z nadchodzącą majówką. Deszczowa pogoda nie będzie sprzyjała integracji pod chmurką, ale minister zdrowia przestrzega, aby stosować się do obowiązujących zasad reżimu sanitarnego i społecznego dystansowania oraz nie organizować żadnych imprez czy wspólnych wyjazdów.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon