Planetarium Śląskie ma swoją maskotkę. Rozstrzygnięto konkurs na Gwiezdnego Pluszaka

Konkurs na maskotkę Planetarium Śląskiego, czyli Gwiezdnego Pluszaka został rozstrzygnięty. W najbliższych latach będzie promowała Planetarium – Śląski Park Nauki. Za najlepszy uznano projekt ucznia jednej z chorzowskich szkół.

fot. Planetarium Śląskie
Gwiezdny Pluszak

Konkurs Gwiezdny Pluszak skierowany był do uczniów szkół z województwa śląskiego. Zwycięzcą został Michał Jałowiecki, uczeń 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 29 im. Ignacego Mościckiego w Chorzowie. Jego projekt to granatowa postać z nakryciem głowy nawiązującym do kopuły chorzowskiego planetarium.

- Swoją formą w sposób interesujący nawiązuje do tematu konkursowego. Jest uniwersalna w formie, przyjazna dla odbiorcy, nawiązuje do tematyki kosmosu i w sposób jednoznaczny kojarzy się z Planetarium – napisało w protokole konkursowe jury.

Jury przyznało także osiem wyróżnień, a zwycięzca otrzyma teleskop astronomiczny oraz pamiątkową tabliczkę z obrazem nieba w dniu jego urodzin. Jego projekt w kolejnych latach będzie wykorzystywany do promocji Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.

Planetarium Śląskie zmienia się w Śląski Park Nauki

Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku, a od trzech lat trwa jego rozbudowa i modernizacja. Obiekt zyska nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. m2, którego większa część będzie się mieścić pod ziemią. Znajdą się tam m.in. sale wykładowe, pracownie oraz interaktywna ekspozycja prezentująca zagadnienia z sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

Modernizowane jest także sala projekcyjna w zabytkowym budynku chorzowskiego Planetarium. Projektor Zeissa, który był tam wykorzystywany przez ponad 60 lat zostanie wyeksponowany w nowym budynku, a jego miejsce zajmie hybrydowy system projekcji. Wymieniony zostanie także ekran oraz fotele. Zmieni się również układ widowni, by salę można wykorzystywać także do konferencji, sympozjów oraz koncertów.

Obok Planetarium zaplanowano wieżę widokową, z której będzie można podziwiać panoramę Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich. Będzie także stała zewnętrzna ekspozycja „Eppur si muove”, prezentująca różne aspekty ruchu obrotowego.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Planetarium Śląskie nowy projektor

Nowy projektor w Planetarium Śląskim

Planetarium slaskie

Zaprojektuj „Gwiezdnego Pluszaka”

Chorzów Schronisko dla zwierząt potrzebuje pomocy

Schronisko dla zwierząt w Chorzowie potrzebuje pomocy

Nowa Fala/wizualizacja

Można budować nową „Falę”!

Jakub wrobel

Znamy zwycięzcę 64. Olimpiady Astronomicznej!

Park Śląski Odnowione okolice stawów przy Planetarium Śląskim i Świątyni Petrycha

Zmieniły się kolejne miejsca w Parku Śląskim

Park slaski

Nowe inwestycje w Parku Śląskim