Planetarium – Śląski Park Nauki. Niebo nie jest granicą. To dopiero początek

11 czerwca Planetarium – Śląski Park Nauki otworzy się dla zwiedzających. Trwająca niemal cztery lata przebudowa obiektu dobiega końca. Najstarsze i największe planetarium w Polsce przekształciło się w jeden z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.

Nowy budynek w Planetarium Śląskim

Placówka wzbogaciła się o nowy budynek, w którym prezentowane będą interaktywne ekspozycje związane z geofizyką i astronomią. Wśród wielu atrakcji Planetarium – Śląskiego Parku nauki są symulatory lotu w kosmos, platforma pozwalająca przeżyć trzęsienie ziemi i wstrząs górniczy, a także pokoje klimatyczne dzięki którym zwiedzający mogą przekonać się na własnej skórze jak bardzo wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury. W Parku Nauki znajduje się także cewka Tesli, która jest w stanie wytwarzać ponadmetrowe błyskawice. To tylko niektóre z wielu atrakcji czekających na zwiedzających w zupełnie nowej części ekspozycyjnej.

Planetarium Śląskie
Fot. Wojciech Radwański (Ra2wanski) / HORSE WITH WINGS AGENCY

Zmianie uległa także główna sala projekcyjna

Klasyczny projektor Zeissa, który wyświetlał gwiazdy przez ponad 63 lata został zastąpiony przez ultranowoczesny system hybrydowy. Pozwala on zaprezentować na nowym, sferycznym ekranie około ... 100 milionów gwiazd oraz dowolne ruchome obrazy w rozdzielczości true 8K. Dzięki temu widzowie mogą z bliska zobaczyć np. pierścienie Saturna, albo wlecieć do wnętrza mgławicy. Sala wyposażona jest w 300 komfortowych, odchylanych foteli, a także w leżanki. W Planetarium nie zabrakło odniesień do wspaniałej historii tego obiektu. W czasie seansów widzowie będą mogli w dalszym ciągu podziwiać światła Chorzowa, Katowic i Świętochłowic, tak jak widzieli je pierwsi goście Planetarium Śląskiego w 1955 roku. Klasyczna panorama została zrekonstruowana i wygląda piękniej niż kiedykolwiek wcześniej. Kultowy projektor Zeissa spoczął w godnym miejscu – w centralnej części ekspozycji poświęconej astronomii znajdującej się pod zegarem słonecznym.

Planetarium Śląskie
Fot. Wojciech Radwański (Ra2wanski) / HORSE WITH WINGS AGENCY

Otwarcie

11 czerwca o 17:00 pod Planetarium – Śląskim Parkiem Nauki rozpocznie się koncert Dawida Kwiatkowskiego. Po nim wystąpi Król, a całość zakończy koncert muzyki filmowej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego. Imprezę zakończy efektowny taniec dronów nad kopułą Planetarium.

Warto dodać, że przebudowa i modernizacja Planetarium Śląskiego to projekt sfinansowany ze środków własnych Województwa Śląskiego oraz z funduszy Unii Europejskiej.

Na otwarcie Planetarium – Śląskiego Parku Nauki zaprasza Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Planetarium plakat

Szczegółowe informacje o otwarciu, koncertach i biletach do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki dostępne są na stronie www.planetarium.edu.pl oraz https://www.facebook.com/events/534227518301467

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon