„Pinokio” na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie. Polska prapremiera włoskiego musicalu

Na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie odbędzie się polska prapremiera spektaklu "Pinokio. Il grande musical" w reżyserii Magdaleny Piekorz. Musicalowa wersja rożni się od literackiego pierwowzoru, tu tytułowy Pinokio nie jest tak bardzo zły, krnąbrny i egoistyczny.

Słynna opowieść Carlo Collodiego o drewnianym pajacyku ma już prawie 140 lat! Teraz w musicalowej wersji będą mogli ją przeżywać widzowie chorzowskiego Teatru Rozrywki. Polska prapremiera spektaklu "Pinokio. Il grande musical", w reżyserii Magdaleny Piekorz, odbędzie się 22 września 2021 r.

- Musicalowa wersja jest jednak znacznie cieplejsza i przyjemniejsza niż pierwowzór. Nie ma w niej okrucieństwa i bólu, a tytułowy Pinokio nie jest tak bardzo zły, krnąbrny i egoistyczny. Spektakl zachwyca scenami zbiorowymi, choreografią i pięknymi kostiumami, a piosenki są wyjątkowo melodyjne i wpadające w ucho – jak przystało na włoską muzykę popową. „Pinokio” to musical familijny, czyli wspaniała propozycja dla całych rodzin – zapewniają w Teatrze Rozrywki.

To kolejna realizacja Magdaleny Piekorz na deskach Teatru Rozrywki. Wcześniej wyreżyserowała w Chorzowie spektakl „Olivier!”. Na konferencji prasowe reżyserka podkreślała, że musical „Pinokio” to coś zupełnie nowego, a na historię drewnianego chłopca można spojrzeć z różnych punktów widzenia.

- To jest spektakl o potrzebie wolności, o tym że Pinokio - dzięki temu, że jest chłopcem drewnianym, ale pozbawionym nitek - zaczyna odczuwać potrzebę wyrażania siebie, nazwania pewnych spraw. To, co jest jednak najważniejsze, co pozostaje tematem zaczerpniętym z pierwotnej baśni - to musical o miłości, ale też o tym, że jeżeli ta miłość jest czysta, prawdziwa, to ona w którymś momencie wygrywa – tłumaczyła Magdalena Piekorz (za PAP).

W tytułową rolę wcielił się Hubert Waljewski, a jako Geppeto Dariusz Niebudek i Krzysztof Respondek. Autorami oryginalnego tekstu są Pierluigi Ronchetti i Saverio Marconi, muzyki: Dodi Battaglia, Red Canzian i Roby Facchinetti, a piosenki Stefano D’Orazio i Valerio Negrini.

Polski przekład przygotowały Jolanta Król i Katarzyna Zaniat, a polskie teksty piosenek napisała Aleksandra Gajewska. Autorem choreografii jest Jakub Lewandowski, a scenografii – Dagmara Walkowicz i Dominika Żłobińska. Kostiumy to dzieło Lidii Kanclerz, a kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje Mateusz Walach.

„Pinocchio. Il grande musicale” miał światową prapremierę w roku 2003. To pierwszy oryginalny musical włoski, który zobaczyło pół miliona widzów!

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon