Pingwiny zamieszkały już w Chorzowie. Wiosną pokażą się odwiedzającym ZOO

Sympatyczne nieloty długo kazały na siebie czekać – pingwiny wróciły do Chorzowa po ponad 40 latach nieobecności! W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym są już od końca stycznia, ale nie informowano o tym wcześnie, by zwierzęta mogły się zaaklimatyzować.

Ping

Pingwiny w śląskim ZOO będzie można oglądać od marca

Pingwiny nadal pozostają na zapleczu zbudowanego specjalnie dla nich budynku, gdzie aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają swoich opiekunów.

- Po uzyskaniu zgody koordynatora gatunku, wieczorem 28 stycznia do Chorzowa dotarł transport pierwszej grupy pingwinów Humboldta. 11 ptaków (4 samice i 7 samców) przywieziono z Ogrodu Zoologicznego w Koszycach. Ptaki dobrze zniosły blisko 5-godzinną podróż. Obecnie aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają opiekunów. Na razie nie można ich jeszcze zobaczyć. Pingwiny na wybieg zewnętrzny zostaną wypuszczone jak tylko ustabilizują się warunki atmosferyczne w zakresie dodatnich temperatur otoczenia w dzień i w nocy – tłumaczy śląskie ZOO.

Odwiedzający śląskie ZOO będą mogli podziwiać pingwiny najprawdopodobniej dopiero w marcu.

Chorzowskie nieloty to pingwiny peruwiańskie

Ptaki, które zamieszkały w chorzowskim ZOO to pingwiny z gatunku Humboldta, zwane również pingwinami peruwiańskimi.

- Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na około 32 000 osobników – podaje Śląski Ogród Zoologiczny.

Pingwiny, które przyjechały do Chorzowa ze Słowacji to dopiero pierwsza grupa, którą będzie można obserwować na nowym wybiegu. Dołączą do nich kolejne, ale termin przyjazdu jest jeszcze nieznany.

Budowa pingwinarium w Chorzowie kosztowała ponad 5 mln złotych

Pierwsze pingwiny przypłynęły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego z Holandii w 1963 r. i można je było oglądać w Chorzowie do października 1977 r. Z pewnością nie miały jednak takich warunków jak nowi lokatorzy ZOO. Nowy obiekt dla pingwinów został ukończony w listopadzie ubiegłego roku i powstał na dotychczasowym wybiegu nosorożców.

- Zwiedzający będą mogli obserwować pingwiny na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków. Możliwa będzie również obserwacja ptaków pod wodą dzięki umożliwiającej to konstrukcji basenu – informuje chorzowskie ZOO.

W środku znajdują się niezbędne do obsługi basenu urządzenia oraz pomieszczenia, w których na czas choroby i zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada. Tutaj również pingwiny spędzać będą okres jesienno - zimowy, gdy temperatury będą zbyt niskie, by mogły przebywać na zewnątrz. Budowa nowego obiektu dla pingwinów kosztowała ponad 5 mln złotych.

fot. Śląski Ogród Zoologiczny

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon