Pierwsza Komunia św. 2021 w Chorzowie. Zalecenia archidiecezji na czas pandemii

Przygotowania do Pierwszej Komunii św. mają mieć charakter indywidualny, a komunijne uroczystości powinny być organizowane w małych grupach – to zalecenia abp Wiktora Skworca dla proboszczów archidiecezji katowickiej, czyli także tych z Chorzowa.

Pierwsza komunia

W tym roku po raz kolejny uroczystości pierwszokomunijne po raz kolejny odbędą się w cieniu pandemii koronawirusa. Zgodnie z zaleceniami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Katowicach w archidiecezji katowickiej, m.in. w Chorzowie, powinny przebiegać podobnie, jak to miało miejsce w ubiegłym roku.

- Aktualna sytuacja epidemiczna nie pozwala zorganizować uroczystości Pierwszej Komunii Św. w dużej grupie choćby w ramach szkoły. W kościołach obowiązują ograniczenia liczby wiernych, a poza tym niebezpieczeństwo zarażenia koronawirusem jest wciąż bardzo realne. Wydział Duszpasterski zachęca i zaleca przygotowanie tego wydarzenia w wymiarze indywidualnym i rodzinnym – zaznacza ks. Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy archidiecezji katowickiej.

Zgodnie z zaleceniami abp. Wiktora Skworca zaleca się proboszczom zorganizowanie uroczystości Wczesnej i Pierwszej Komunii św. w ścisłej współpracy z rodzicami i katechetami dla pojedynczych lub kilku rodzin, tak by zachować obowiązujące zasady sanitarne.

Pierwsza Komunia Św. ma być przyjmowana na rękę

Ostateczna decyzja co do organizacji uroczystości komunijnej powinni podjąć rodzice w porozumieniu z proboszczem. Bezpośrednie przygotowania do Komunii – zgodnie z zaleceniami – mają mieć charakter indywidualny i bez mnożenia spotkań.

- Pierwszej Komunii świętej udzielamy podczas Mszy św. w niedzielę i dni powszednie; także podczas Mszy św. dodatkowych, na które tym samym wydaję zgodę. Rodziców i dzieci komunijne należy roztropnie pouczyć o formie przyjęcia Komunii św. na rękę i wyjaśnić racje – czytamy w wytycznych metropolity katowickiego.

Katowicka kuria przypomniała również, że zasady sanitarne należy uwzględnić przy okazji przeprowadzanych „zasadniczo w kościele” spotkań modlitewno-formacyjnych dla dzieci i rodziców, a także podczas spowiedzi świętej.

fot. pixabay.com

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon