Pełna rekonstrukcja piersi - pierwszy taki zabieg w chorzowskim szpitalu

W Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie przeprowadzono pierwsze w historii zabiegi amputacji piersi wraz z jednoczasowymi rekonstrukcjami. To efekt współpracy zespołu chirurgicznego chorzowskiego szpitala z dr hab. nauk med. Markiem Paulem, specjalistą chirurgii plastycznej.

fot. freepik.com
Piersi

Chorzowski szpital był gotowy na takie zabiegi i konieczna była jedynie inwestycja w drobny sprzęt chirurgiczny (haki, specjalne noże, kaniule). Kluczowa była jednak współpraca z docentem Markiem Paulem.

- Przeprowadzanie tego typu zabiegów w naszym szpitalu od dawna było naszym pragnieniem i wyzwaniem. Po kilku latach przygotowań jesteśmy gotowi, mamy odpowiedni sprzęt i - co najważniejsze - dzięki owocnej współpracy dysponujemy doświadczeniem, czyli tak zwanym "know-how" - tłumaczy dr Przemysław Król, specjalista pracujący w poradni schorzeń piersi w ZSM.

Marek Paul to ceniony lekarz i specjalista chirurgii plastycznej. Od wielu lat wykonuje zabiegi rekonstrukcji piersi w Oddziale Chirurgii Plastycznej Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, gdzie był kierownikiem w latach 2014-2021. Przeprowadza także zabiegi chirurgii piersi w prywatnej klinice w Bytomiu. Dzięki współpracy z nim w Chorzowie przeprowadzono już dwa zabiegi amputacji z jednoczesną rekonstrukcją piersi.

- Jeden polegał na rekonstrukcji piersi implantem silikonowym z jednoczasowym podniesieniem piersi. Druga procedura składała się z amputacji podskórnej i wszczepienia ekspandera tkankowego. Ekspander ten jest to tymczasowe urządzenie, które rozciąga tkanki przygotowując pierś do drugiego etapu zabiegu, który polega na wprowadzeniu implantu piersi – tłumaczy Marek Paul.

W drugim etapie zabiegu tymczasowy ekspander zostanie wymieniony na protezę, która zrekonstruuje wyniosłość piersi, a trzeci etap to rekonstrukcja brodawki. - Tego typu procedury są bardzo istotne, ponieważ przez lata pacjentki z nowotworami piersi zatrzymywały się w połowie drogi - kończyło się na amputacji. Aktualnie zalecenia, normy i nasze możliwości pozwalają na jak najszybszą, jednoczasową rekonstrukcję piersi, aby oprócz zdrowia przywrócić pacjentkom walory estetyczne i pewność siebie - mówi dr Przemysław Król.

W chorzowskim szpitalu planują nowe zabiegi odtworzenia piersi

W Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie zapowiadają, że takie zabiegi będą tam już stale przeprowadzane. W planach jest także rozszerzenie działalności o zabiegi odtworzenia piersi z tkanek własnych.

- Są to bardziej skomplikowane procedury chirurgiczne mające na celu odtworzenie wyniosłości piersi poprzez zastosowanie płatów skórno-podskórno-mięśniowych z mięśnia najszerszego grzbietu z pleców. Docelowo plan zakłada również u wybranych pacjentek wprowadzenia zabiegów z użyciem płatów z powłok brzusznych – tłumaczą w ZSM.

W szpitalu trwają przygotowania do zgłoszenia gotowości na wykonywanie tak skomplikowanych zabiegów. Kolejnym etapem rozwoju zabiegów u pacjentek po mastektomiach planowanym w Chorzowie jest „wprowadzenie procedury leczenia przewlekłych obrzęków limfatycznych kończyn górnych jak i w przyszłości leczenie chorych z przewlekłymi obrzękami limfatycznymi kończyn dolnych, po leczeniu ginekologii onkologicznej”.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon