Park Śląski: Modernizacja stawów przy Planetarium Śląskim

Płazy i gady żyjące w stawach przy Planetarium Śląskim przeszły w stan uśpienia, więc można rozpocząć ich modernizację. Jakie prace zaplanowano?

Stawy planetarium slaskie

W Parku Śląskim znajduje się aż czternaście stawów. Dwa z nich znajdują się nieopodal Planetarium Śląskiego i właśnie te przejdą modernizację. Zbiorniki mają powierzchnię pond 4 tys. m2, więc pracy nie brakuje.

- Stawy poddane zostaną oczyszczeniu z roślinności i namułu, a także przewiduje się prace mające na celu odtworzenie i umocnienie linii brzegowej, która wzmocniona będzie elementami naturalnymi w formie narzutu kamiennego oraz faszyny – informuje Park Śląski.

W obrębie stawów zaplanowano nasadzenia roślin wodnych i wodnolubnych, które mają tworzyć quasi naturalne siedliska. Po odmuleniu stawów obieg wody między dwoma zbiornikami ma zostać udrożniony. Wyremontowana zostanie także kładka pomiędzy stawami.

Stworzą naturalne środowisko dla ptaków, gadów i płazów

Planetarium Śląskie i sąsiadujące z nim zbiorniki wodne znajdują się na wzniesieniu zwanym Góra Parkowa (315 m npm) i stanowią zlewnię rzeki Rawy.

- Celem całego przedsięwzięcia jest udrożnienie i uregulowanie układu hydrologicznego w otoczeniu Planetarium Śląskiego oraz stworzenie naturalnego środowiska dla ptaków, gadów i płazów – czytamy w komunikacie Parku Śląskiego.

Koszt zaplanowanych prac to 485 tys. zł, a termin ich zakończenia to 30 kwietnia 2021 r.

fot. Piotr Cyganik/Park Śląski

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon