Park Śląski: Kolejna zabytkowa rzeźba odzyskuje dawny blask

„Łanie”, autorstwa Anny Dębskiej, to kolejna rzeźba z Parku Śląskiego, która odzyskuje dawny blask. Wróciła już na swoje dawne miejsce w Rosarium, gdzie kończą się prace konserwatorskie.

Lanie

Rzeźba „Łanie” powstała w 1967 r. na zamówienie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku dla utworzonego tam Rosarium, gdzie stanęła przy niewielkim oczku wodny. Jej autorką jest Anna Dębska, która dla WPKiW wykonała także „Źrebaki”, „Pawie” oraz „Wilki”.

- Rzeźba przedstawia trzy galopujące sarny. Efekt galopu został spotęgowany osadzeniem grupy trzech saren tylko na sześciu cienkich podporach – kończynach – informuje Park Śląski.

„Łanie” zostały wpisane do rejestru zabytków w 2011 roku. Po pół wieku rzeźba uległa jednak częściowemu zniszczeniu, została więc zdemontowana z Rosarium i zabezpieczona pod wiatą.

Zakres prac konserwatorskich obejmuje pełną konserwację - techniczną i estetyczną oraz zabezpieczenie powierzchni rzeźby przed dalszymi zniszczeniami powodowanymi przez czynniki atmosferyczne.

Pierwsze prace przeprowadzano w pracowni, ale „Łanie” wróciły już do Rosarium w Parku Śląskim, gdzie ostatecznie odzyskają swój dawny blask. Zadanie to powierzono konsorcjum firm „Rozeta” z Krzeszowic i „Talent” z Mnina.

fot. FB/Park Śląski

Wcześniej pisaliśmy:

Park Śląski: „Górnicy” przejdą renowację i staną w nowym miejscu

Park Śląski: Perkoz powrócił do Ogrodu Bylinowego

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon