Palmy wracają na chorzowski Rynek. Zimę spędziły w ciepłej hali

Hilda, Truda i Bercik – imiona śląskie, ale pochodzenie egzotyczne. Trzy chorzowskie palmy znów staną na Rynku. Wracają tam po zimie, którą spędziły w ciepłej hali Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Chorzów palmy na Rynku

Palmy znów pojawią się na Rynku w Chorzowie w sobotę, 13 maja 2022 r. Ich transport rozpocznie się rano, a że każda z nich waży około tony, jest to spore wyzwanie logistyczne. Jak tłumaczą chorzowscy urzędnicy trzeba je przenosić bardzo ostrożnie, żeby ich nie uszkodzić, a taka przeprowadzka trwa zwykle cały dzień.

- Palmy Hilda, Truda i Bercik w czasie zimy były pod bardzo dobrą opieką. Teraz aura jest sprzyjająca, są bardzo ciepłe dni i bez obaw możemy je przetransportować na chorzowski rynek. Podobnie jak w ubiegłym roku, palmy spędziły zimę w Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Opiekowali się nimi pracownicy zakładu zieleni - tłumaczy Katarzyna Hohuł z chorzowskiego Urzędu Miasta.

Palmy stały w Chorzowie zanim stało się to modne

Palmy pojawiły w Chorzowie w 2019 roku, po remoncie Rynku. Najpierw była tylko jedna, i to wypożyczona na tydzień. Jednak tak przypadła do gustu mieszkańcom, że została na stałe. Później dołączyły do niej dwie kolejne. Po przeprowadzonym konkursie to już nie zwykłe bezimienne daktylowce, a Hilda, Truda i Bercik.

Egzotyczne drzewa w Chorzowie to nie jakaś fanaberia. To powrót do przeszłości. Palmy na Rynku stały zanim stało się to modne. Ostatnio w latach 70. ubiegłego wieku, zanim zbudowano estakadę. I to nie tylko na Rynku. Stały także w sądziedztwie - na Placu Hutników.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Policja orkiestra

Święto Policji na Rynku w Chorzowie

Chorzów gmach Urzędu Miasta

Czy na rynku w Chorzowie będzie poidełko z wodą pitną?

Chorzów estakada nowe oświetlenie

Nowe oświetlenie na chorzowskiej estakadzie

Nowa Fala/wizualizacja

Można budować nową „Falę”!

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Burger

Zlot Foodtrucków na Rynku w Chorzowie

Chorzow lodowisko

Koniec lodowiska na Rynku w Chorzowie