Palmy wracają na chorzowski Rynek. Zimę spędziły w ciepłej hali

Hilda, Truda i Bercik – imiona śląskie, ale pochodzenie egzotyczne. Trzy chorzowskie palmy znów staną na Rynku. Wracają tam po zimie, którą spędziły w ciepłej hali Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Chorzów palmy na Rynku

Palmy znów pojawią się na Rynku w Chorzowie w sobotę, 13 maja 2022 r. Ich transport rozpocznie się rano, a że każda z nich waży około tony, jest to spore wyzwanie logistyczne. Jak tłumaczą chorzowscy urzędnicy trzeba je przenosić bardzo ostrożnie, żeby ich nie uszkodzić, a taka przeprowadzka trwa zwykle cały dzień.

- Palmy Hilda, Truda i Bercik w czasie zimy były pod bardzo dobrą opieką. Teraz aura jest sprzyjająca, są bardzo ciepłe dni i bez obaw możemy je przetransportować na chorzowski rynek. Podobnie jak w ubiegłym roku, palmy spędziły zimę w Chorzowsko-Świętochłowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Opiekowali się nimi pracownicy zakładu zieleni - tłumaczy Katarzyna Hohuł z chorzowskiego Urzędu Miasta.

Palmy stały w Chorzowie zanim stało się to modne

Palmy pojawiły w Chorzowie w 2019 roku, po remoncie Rynku. Najpierw była tylko jedna, i to wypożyczona na tydzień. Jednak tak przypadła do gustu mieszkańcom, że została na stałe. Później dołączyły do niej dwie kolejne. Po przeprowadzonym konkursie to już nie zwykłe bezimienne daktylowce, a Hilda, Truda i Bercik.

Egzotyczne drzewa w Chorzowie to nie jakaś fanaberia. To powrót do przeszłości. Palmy na Rynku stały zanim stało się to modne. Ostatnio w latach 70. ubiegłego wieku, zanim zbudowano estakadę. I to nie tylko na Rynku. Stały także w sądziedztwie - na Placu Hutników.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów Schronisko dla zwierząt potrzebuje pomocy

Schronisko dla zwierząt w Chorzowie potrzebuje pomocy

WOŚP Jurek Owsiak

30. finał WOŚP w Chorzowie. Co zaplanowano?

CIMovie, Chorzów

Kino na leżakach w Chorzowie. To CIMovie

Chorzow rynek lawki

Zniszczone ławki na chorzowskim Rynku

IRRS

Powołano Instytut Rozwoju Regionalnego Silesia....

Chorzow Katowicka 72

Był bank, będą mieszkania. Nowa inwestycja obok...

Magdalena gorzkowska

Zimowa baza Magdaleny Gorzkowskiej na Rynku w...