Otwarcie Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim

W poniedziałek, 12 lipca 2021 r., w Parku Śląskim otwarty zostanie Ogród Japoński. To pomysł, który w chorzowskim parku pojawił się ponad pół wieku. Rozpoczęto nawet jego budowę, ale nigdy nie udało się jej dokończyć i ogród… zniknął z Parku Śląskiego.

Budowa Ogrodu Japońskiego obok Rosarium w Parku Śląskim rozpoczęła się w drugiej połowie lat 60. ubiegłego wieku. Jego projektantem był Edward Bartman, znany architekt krajobrazu. Nie udało się go jednak dokończyć i po ponad pół wieku niewiele z ogrodu zostało. Do tej orientalnej wizji powrócono dwa lata temu, a rok później rozpoczęła się modernizacja i rozbudowa Ogrodu Japońskiego.

Teraz jest on ponad dwa razy większy i ma 12,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Są tam m.in. dwupoziomowy zbiornik, wodospad oraz strumień. Nad wodospadem jest częściowo przeszklony taras widokowy o powierzchni ok. 28 metrów. W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Dodatkową atrakcją ogrodu jest przestronna altana wykonana w stylu orientalnym.

Otwarcie Ogrody Japońskiego zaplanowano na poniedziałek, 12 lipca 2021 r. w godzinach 17.00 – 20.00 przewidziano wiele atrakcji dla miłośników Kraju Kwitnącej Wiśni:

Ceremonia parzenia herbaty Urasenke – jednej z trzech głównych szkół herbaty w Japonii. Poprowadzi ją Grzegorz Adamczyk – laureat stypendium ufundowanego przez głowę rodu Urasenke, dzięki któremu przez okres jednego roku pobierał naukę w Wyższej Szkole Drogi Herbaty Urasenke w Kioto w Japonii.

Koncert pieśni japońskich, który wykona pianistka Miho Kurihara (pianistka urodzona w Tokio, laureatką międzynarodowych festiwali i konkursów muzycznych) i tenor Piotr Nikiel (uczestnik wielu prestiżowych festiwali muzycznych, solista Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny).

Pokaz Kitsuke – sztuki zakładania kimona. Poprowadzi Anna Bielak – autorka książki „Zrozumieć kimono. Kultura zaklęta w stroju”, zajmująca się kimonami od ponad 15 lat.

Warsztat kaligrafii - poprowadzi Olga Podsiadło z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Warsztat origami - tradycyjnej sztuki składania papieru. Poprowadzi Izabela Stąpor z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Warsztaty Ikebany – japońskiej sztuki układania kwiatów. Poprowadzi Wioletta Piórkowska z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Wcześniej w okolicznościowym spotkaniu związanym z zakończeniem inwestycji udział ma wziąć premier Mateusz Morawiecki.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon