Okrążyli Ziemię 21 razy! Ponad 860 tys. km na Chorzowskim Rowerze Miejskim

W ciągu dwóch lat użytkownicy użytkownicy KajTeroz, czyli Chorzowskiego Roweru Miejskiego, przejechali ponad 860 tys. kilometrów - poinformował operator systemu. To tak, jakby mieszkańcy Chorzowa okrążyli kulę ziemską 21 razy!

Ch rower

KajTeroz wystartował 11 października 2018 r. Na początku do dyspozycji było 150 rowerów, które można było wypożyczać na 15 stacjach. Pięć miesięcy później system rowerów miejskich w Chorzowie rozrósł się do 46 stacji i 460 rowerów. Od tego czasu poza klasycznymi jednośladami można wypożyczać także tandemy, rowery typu cargo, rowerki dziecięce i z dziecięcymi fotelikami. Jak podaje operator systemu po dwóch latach w KajTeroz odnotowano ponad 390 tys. wypożyczeń, a użytkownicy systemu przejechali łącznie ponad 860 tys. km.

- Popularność rowerów wynika z łatwego dostępu do nich. Niemal na każdym osiedlu w Chorzowie znajduje się stacja KajTeroz. Dzięki temu chorzowianie w wygodny i ekologiczny sposób mogą przemieszczać się po mieście – podkreśla prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Gdzie najczęściej wypożyczane są rowery?

Najpopularniejsza stacja KajTeroz znajduje się przy chorzowskim rynku, obok centrum przesiadkowego - odnotowano tam 6,05% wszystkich wypożyczeń. Kolejne popularne stacje znajdują się w Parku Śląskim – przy ZOO (5,77%) i Pelikany (5,57%).

- Mieszkańcy Chorzowa polubili rowery publiczne. Wskazują na to statystyki, które zgromadziliśmy. Z pewnością są osoby, które wypożyczają rowery tylko do celów rekreacyjnych, ale obserwujemy też, że bardzo wielu chorzowian korzysta z nich regularnie dojeżdżając na przykład do szkoły lub do pracy – mówi Tomasz Wojtkiewicz prezes Nextbike Polska.

Jednak najczęściej pokonywane trasy to te rekreacyjne w Parku Śląskim. Pomiędzy ZOO a Elką było 5,9% wszystkich przejazdów, od Elki do ZOO 5,8%, a z ZOO do stacji Pelikany 5,5%. Na rowerach KajTeroz można się przemieszczać pomiędzy pięcioma miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Chorzowskie stacje zostały zintegrowane z katowickim City by bike, Siemianowickim Rowerem Miejskim, Sosnowieckim Rowerem Miejskim i Tyskim Rowerem.

Kto najczęściej wypożycza chorzowskie rowery?

Największa grupa użytkowników rowerów miejskich w Chorzowie to osoby w wieku 18-25 lat, które stanowią 29% użytkowników KajTeroz. Aktywni są także mieszkańcy w wieku 30 -39 lat – jest ich 27%. Statystyczny użytkownik – jak podaje operator systemu – najczęściej podróżuje rowerem miejskim między 17.00 a 19.00, to około 20% wszystkich wynajmów. Średni czas jednego wypożyczenia to 27 min. i 29 sek. Do tej pory w systemie zarejestrowało się prawie 31 tys. użytkowników, z czego 5,7 tys. w tym sezonie. Najbardziej aktywny użytkownik ma w tym roku na koncie 222 przejazdy. Sezon Chorzowskich Rowerów Miejskich potrwa do końca listopada.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon