Ogłoszono przetarg na trzecią nitkę "Elki" w Parku Śląskim. Ma połączyć Stadion Śląski i Planetarium

Ogłoszono przetarg na trzecią nitkę "Elki" w Parku Śląskim, która ma połączyć Stadion Śląski i Planetarium Śląskie. Odcinek o długości 1750 metrów powinno obsługiwać 20 kanap i 10 gondoli, aby w ciągu godziny przewieźć 750 pasażerów.

"Elka" Park Śląski

"Elka" w Parku Śląskim została otwarta w 1967 roku. Wówczas była jedną z głównych atrakcji Parku Śląskiego, a jej trójkątna trasa o długości ponad pięciu i pół kilometra łączyła Stadion Śląski, Wesołe Miasteczko i Planetarium Śląskie. Przejazd zajmował około godziny.

W latach 90. "Elka", podobnie jak reszta Parku Śląskiego, zaczęła popadać w ruinę. W 2007 roku została zamknięta ze względu na fatalny stan techniczny. Rok później podjęto decyzję o jej likwidacji.

Trwa budowa drugiego odcinka "Elki"

Dzięki wsparciu Unii Europejskiej w 2013 roku udało się odbudować odcinek kolei linowej pomiędzy Stadionem Śląskim i Wesołym Miasteczkiem. Natomiast pod koniec 2022 roku ruszyły prace budowlane na odcinku pomiędzy Wesołym Miasteczkiem i Planetarium Śląskim.

- Trwa etap wznoszenia murów oraz montaż pierwszych podpór - informuje Aneta Miler, rzeczniczka Parku Śląskie. - Budowany drugi odcinek będzie mierzył 1840 metrów, a podróż kolejką zajmie od 15 do 20 minut w jedną stronę. Z góry będzie można obserwować Śląski Ogród Zoologiczny, podróżujący przejadą malowniczą trasą nad wybiegami dla zwierząt oraz Doliną Dinozaurów. Stacja przesiadkowa zlokalizowana będzie przy Wesołym Miasteczku. Druga nitka "Elki" wyposażona zostanie w 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli - wymienia.

Ogłoszono przetarg na trzecią nitkę "Elki"

W czwartek, 24 maja, ogłoszono przetarg na budowę trzeciej nitki "Elki", która ma połączyć Stadion Śląski i Planetarium Śląskie. Pieniądze na ten cel zabezpieczono w wieloletnim planie finansowym województwa śląskiego. Zgodnie z planem prace powinny zakończyć się pod koniec 2024 roku.

- Przywracamy historię w Parku Śląskim. To bardzo ważna inwestycja, którą zapowiadaliśmy w tej kadencji. Przede wszystkim Park Śląski zyska niesamowicie na atrakcyjności - mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. - Pierwsza nitka "Elki" jest szalenie oblegana co roku. Druga trasa ma zostać oddana już jesienią, a całości dopełni trzecia linia, która powinna zostać wykonana już w przyszłym roku - dodaje.

Ostatni odcinek kolei linowej o długości 1750 metrów powinno obsługiwać 20 kanap i 10 gondoli, aby w ciągu godziny przewieźć 750 pasażerów.

Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Chorzowski szpital "pilnie szuka", choć ofert pracy nie udostępnił. Onkologii dziecięcej grozi zawieszenie

Autor: Patryk Osadnik

24/05/2023

Parkowy Kiermasz Kwiatowy W najbliższy weekend w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Parkowy Kiermasz Kwiatowy. W najbliższy weekend w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

23/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon