Ogłoszono przetarg na budowę nowej Fali w Parku Śląskim

Powrót kultowej Fali coraz bliżej. Zarząd Parku Śląskiego ogłosił przetarg na budowę nowego kąpieliska w starym miejscu. Będzie oczywiście basen ze sztuczną falą, a do tego wiele innych atrakcji. Zachowana zostanie także wieża do skoków.

Fala w Parku Śląskim po raz ostatni otwarta była w 2014 r., ale wtedy było to już tylko cień kultowego kąpieliska. Jego teren był mocno okrojony, a część basenów zasypana. Rok później, z powodu złego stanu technicznego, Fala została zamknięta. Przez wiele lat ważyły się losy kąpieliska i był nawet pomysł budowy nowego w innym miejscu parku - na nieużytkach po dawnym ogrodnictwie przy ul. Siemianowickiej. Ostatecznie na początku 2020 r. zdecydowano, że Fala zostanie odbudowana w dotychczasowej lokalizacji.

Został opracowany projekt budowlany, a w czerwcu ubiegłego roku chorzowscy radni zmienili plan zagospodarowania przestrzennego terenu byłego kąpieliska i zarząd Parku Śląskiego mógł się starać o pozwolenie na budowę. Dokument jest już prawomocny, więc ogłoszono przetarg na „Budowę Kąpieliska FALA”. Zadanie podzielone jest na dwa etapu – wykonanie dokumentacji wykonawczej i wykonanie robót budowlanych. Termin zgłaszania ofert mija 7 marca 2022 r., a wykonawca na realizację zadania będzie miał 420 dni od momentu podpisania umowy.

Jak będzie wyglądać nowa Fala w Parku Śląskim?

Na nowej Fali nie może zabraknąć basenu ze sztuczną falą. Będzie także wiele innych atrakcji, m.in.: dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi. Dla najmłodszych zaplanowano dwa wodne place – z armatkami, fontannami i zamkiem na wodzie, a starsze dzieci będą miały tzw. mokrą bańkę. Na kąpielisku będzie też pięć ślizgawek (otwartych i zamkniętych), a najdłuższa będzie miała 100 metrów długości. Zaplanowano także trzy, 25-metrowe tory pływackie. Zachowana zostanie kultowa wieża do skoków (z dwoma poziomami - 3 i 5 metrów).

- Lustro wody w zmodernizowanym kompleksie wyniesie łącznie, zawrotne 3500 metrów kwadratowych – podkreśla Dagmara Piskorz, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.

Wokół wodnych atrakcji powstanie plaża z leżakami, a obiekt zyska także mały amfiteatr. Będą także strefa gastronomiczna, elementy małej architektury czy przebieralnie. Kąpielisko będzie mogło pomieścić ponad dwa tysiące gości.

Zobaczcie na wizualizacjach jak będzie wyglądać nowa Fala.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon