Odziały przedszkolne do likwidacji. Zerówki znikną z dwóch chorzowskich szkół

Dwa oddziały przedszkolne w chorzowskim szkołach mają zostać zlikwidowane. Chodzi o tzw. zerówki w SP nr 17 oraz SP nr 37. Projekty uchwał w tej sprawie znalazły się w porządku obrad na najbliższą sesją Rady Miasta Chorzów, zaplanowaną na 27 stycznia 2022 r.

fot. Google
Chorzów SP nr 17

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów znalazły się dwa projekty uchwał o „zamiarze przekształcenia” szkół, poprzez likwidację oddziału przedszkolnego. Dotyczą one Szkoły Podstawowej nr 17 im. Jana Pawła II przy ul. Łagiewnickiej 16 oraz Szkoły Podstawowej Nr 37 im. Karola Grzesika przy ul. Ratuszowej 20. Tzw. zerówki mają zostać w tym szkołach zlikwidowane od 31 sierpnia 2022 r. Zgodnie z przepisami co najmniej 6 miesięcy wcześniej muszą być o tym poinformowani rodzice oraz kurator oświaty, stąd uchwały intencyjne w tej sprawie.

- Oddziały przedszkolne w szkołach, tzw. zerówki powstały ze względu na potrzebę obejmowania coraz większej liczby dzieci, wychowaniem przedszkolnym. W obecnej, niekorzystnej sytuacji demograficznej zasadne jest, by również ze względów organizacyjnych, oddział przedszkolny tzw. zerowy funkcjonował w obrębie przedszkola – czytamy w uzasadnieniach do obu projektów uchwał.

Rodzice nie chcą posyłać dzieci do zerówek w szkołach

Do oddziału przedszkolnego w SP 17 w tym roku szkolnym uczęszcza 12 sześciolatków i – jak dodają urzędnicy – od lat większość rodziców wybiera, sąsiadujące ze szkołą, Przedszkole nr 7. Ta placówka ma oddziały także w budynku SP 17 i SP 22. W tej okolicy jest jeszcze jeden oddział przedszkolny, który funkcjonuje w SP 15, przy ul. 3 Maja 78.

W SP 37 do oddziału przedszkolnego także uczęszcza tylko 12 dzieci sześcioletnich. Zamiast tej zerówki na roczne przygotowanie przedszkolne rodzice z tej okolicy wybierają Przedszkole nr 4 na sąsiedniej ulicy Długiej lub Przedszkole nr 6 przy ul. Gałeczki. - Fakt likwidacji oddziału przedszkolnego w szkole, nie zmieni dostępności do edukacji przedszkolnej najmłodszym uczniom, którzy będą mogli korzystać z nauki w tym samym lub sąsiednim budynku przedszkola – zapewniają chorzowscy urzędnicy.

AKTUALIZACJA:

Uchwały o zamiarze likwidacji oddziałów przedszkolnych w SP 17 i SP 37 przyjęto na sesji Rady Miasta Chorzów 27 stycznia 2022 r.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów Szkoła Podstawowa nr 17

Zlikwidowano zerówki w dwóch chorzowskich szkołach

Chorzów Urząd Miasta

Pieniądze dla Chorzowa z rządowych programów

Przedszkole

Rekrutacja do przedszkoli w Chorzowie

Chorzów Młodzieżowa Rada Miasta

Młodzieżowi radni Chorzowa rozpoczęli pracę

Nowy pingwin w śląskim zoo

W chorzowskim zoo wykluł się pierwszy pingwin!

Szkoła

Chorzowskie szkoły na mapie (nie)równości. Wyniki kontroli

Chorzów zoo wydra

Wydra Peri wróciła na wybieg chorzowskiego zoo