Odór z CEZ Chorzów znów zatruwa życie mieszkańcom miasta!

Straż Miejska kontroluje teren wokół CEZ Chorzów

Mieszkańcy Chorzowa znów skarżą się na odór z terenu elektrociepłowni CEZ Chorzów. Władze miasta zapewniają, że podjęto już działania w tej sprawie. Jakie?

Jak podkreśla w komunikacie chorzowski magistrat prezydent Chorzowa zlecił strażnikom miejskim kontrolę terenu wokół CEZ Chorzów o różnych porach dnia. Ma się ona zakończyć raportem, który może być podstawą do dalszych działań. Oględzin terenu zakładu, pracującego w ramach pozwolenia wydanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, dokonał także inspektor Urzędu Miasta Chorzów. W zakładzie trwa także kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

- Z naszych informacji wynika, że CEZ Chorzów przygotowuje właśnie system zarządzania odorem który tworzy z polecenia Marszałka Województwa Śląskiego – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Chorzów.

Urzędnicy dodają, że pogoda z ostatnich dni, czyli upały i opady deszczu, powodują szybsze procesy gnilne i nawet odpowiednio składowana biomasa może przynosić „niepożądane zapachy, a czasowe nieprzyjemności odorowe nie są niestety odpowiednio usankcjonowane w przepisach”. Podkreślają jednak, że będą dążyć do zlikwidowania problemu.

Problem ze smrodem z CEZ Chorzów trwa od ubiegłego roku

Przypomnijmy, że chorzowska elektrociepłownia CEZ już od ubiegłego roku zatruwa życie mieszkańcom Chorzowa Starego i Maciejkowic. Problemem jest biomasa, którą zakład wykorzystuje do produkcji ciepła. Rok temu zmagazynowano jej większą ilość, by zabezpieczyć produkcję w czasie pandemii. Problem w tym, że gnijące odpady składowana były w otwartych magazynach także poza zakładem.

Ostatecznie po protestach mieszkańców i rozmowach z władzami Chorzowa elektrociepłownia w październiku 2020 r. usunęła zapasy biomasy składowanej m.in. na terenie zakładów azotowych. To jednak nie był koniec problemów ze smrodem, który w marcu tego roku był odczuwalny w całym mieście. Okazało się, że pochodził z ciężarówek wożących biomasę do CEZ. Po interwencji elektrociepłownia zobowiązała się do uszczelniania dostaw i zmiany ich tras. Teraz wrócił jednak problem odoru z terenu zakładu przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Chorzów Rynek

Wakacyjne Dni Chorzowa 2021

Chorzów Rynek Urząd Miasta

Budżet Obywatelski Chorzowa 2021. Tylko dwie kategorie!

Dyrektor Stadionu Śląskiego na Gali Mistrzów Sportu

Stadion Śląski dostał nagrodę na gali, którą sam sponsorował

Galacticos Stadionu Śląskiego

Galacticos ze Stadionu Śląskiego

Nowe karetki dla WPR w Katowicach

Nowa karetka dla chorzowskiego pogotowia

Ruch Chorzów nowy porter

Nowe piwo Ruchu Chorzów. To „1920” - limitowany porter

Mateusz Morawiecki w Pyrzowicach

Od 1 grudnia nowe obostrzenia związane z COVID-19