Odliczanie do mistrzostw świata w Chorzowie

Za 100 dni na Stadionie Śląskim odbędzie się World Athletics Relays Silesia 2021, czyli lekkoatletycznych mistrzostw świata sztafet. To jedne z czterech prestiżowych zawodów królowej sportu, które zagoszczą w tym roku w Kotle Czarownic.

Odliczanie do mistrzostw

- Siła jest w drużynie a biało-czerwona drużyna jest jedna. Wprawdzie w pierwszy weekend maja wystartują w Chorzowie sami sprinterzy ale my – lekkoatleci reprezentujący konkurencje techniczne – bardzo mocno trzymamy kciuki za naszych kolegów z reprezentacji Polski. To przecież szansa dla nich na olimpijską kwalifikację – powiedział rekordzista Polski i medalista MŚ, Piotr Lisek.

Silesia21 to ostatnia szansa na olimpijską kwalifikację i pierwsza okazja do zdobywania biletów na Mistrzostwa Świata, które w 2022 roku odbędą się w Eugene w Oregonie.

Mistrzostwa świata sztafet oraz kolejne wydarzenia, które są planowane na Stadionie Śląskim to ogromny sukces sportowy i promocyjny. Jest to potwierdzenie, że nasze dotychczasowe działania przynoszą pożądany efekt. Doceniany jest potencjał Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego i województwa śląskiego. W ciągu czterech miesięcy odbędą się 4 wielkie międzynarodowe imprezy – podkreślił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego

Cztery duże wydarzenia sportowe na Stadionie Śląskim

Areną tych długo wyczekiwanych mistrzostw będzie Stadion Śląski czyli Narodowy Stadion Lekkoatletyczny, który w tym roku święci jubileusz 65-lecia istnienia. Oprócz World Athletics Relays Silesia21 w Chorzowie odbędą się również Drużynowe ME (Polska broni tytułu mistrzowskiego z 2019 roku z Bydgoszczy) oraz Memoriały: Janusza Kusocińskiego i Kamili Skolimowskiej – imprezy zaliczane do prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour.

Stadion Śląski ma aspiracje być jednym z najważniejszych obiektów lekkoatletycznych świata. Organizacja MŚ sztafet jest pierwszym krokiem do osiągniecia tego celu. Przez lata byłem trenerem lekkoatletycznym i z całą stanowczością mogę zapewnić, że biegi sztafetowe, które będą 1 i 2 maja królować na Stadionie Śląskim, to jedne z najbardziej efektowych i emocjonujących punktów każdych zawodów lekkoatletycznych – podkreśla prezes stadionu Jan Widera.

Ambasadorami obu majowych imprez czyli World Athletics Relays Silesia21 oraz Drużynowych Mistrzostw Europy zostali mistrzyni Europy w biegu na 400m i podpora sztafety 4x400m Justyna Święty-Ersetic, najszybsza Polka, halowa mistrzyni Europy Ewa Swoboda, tyczkarz – medalista MŚ, rekordzista Polski - Piotr Lisek a także czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek.

Śląsk wybrałem w zeszłym roku. Jestem dumny, że mogę być ambasadorem sportu śląskiego i reprezentować AZS AWF Katowice. Startując jeździmy po całym świecie. Ale drugiego takiego miejsca nie ma. Nie ma takiego stadionu, na którym w jednym roku odbywałoby się tyle ważnych imprez. Pokazujemy, że można, nawet w trudnych czasach pandemii. Jestem dumny. W Drużynowych ME zamierzam wystartować a podczas mistrzostw sztafet – mocno będę ściskał kciuki za naszych. Tak jak powiedział Piotrek – jesteśmy jedną drużyną, siła drużyny jest niezwykle ważna – mówi Paweł Fajdek.

Żyrafa Lunani maskotką Mistrzostw Świata

Maskotką World Athletics Relays została Żyrafa Lunani z chorzowskiego ZOO. Wciela się w nią Piotr Lisek, lekkoatleta specjalizujący się skoku o tyczce. Żyrafie towarzyszyć będą: Gepard Maji, Struś Sprinter i Lemur Julian. To także zwierzęta ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, które można w nim na co dzień odwiedzać.

1 – 2 maja 2021 – World Athletics Relays, lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet
29 – 30 maja 2021 – 9. Drużynowe Mistrzostwa Europy (superliga)

fot. Tomasz Żak/UMWS

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon